Wytwarzanie energii z biomasy to powszechne zjawisko, jednak towarzyszy mu pewien poziom emisji. Carbon capture jest odpowiedzią na ten problem. BECCS łączy w sobie zrównoważone wytwarzanie bioenergii z wychwytywaniem CO2 i magazynowaniem go w formacjach geologicznych. Pewien europejski kraj chce udzielić wsparcia finansowego dla takich działań.

Reklama

Drax na drodze do ujemnych emisji

W najbliższym czasie rząd Wielkiej Brytanii zatwierdzi wart wiele miliardów funtów program wychwytywania dwutlenku węgla, w ramach którego przyłączone zostaną dwie instalacje CCS do czterech jednostek wytwórczych Drax w North Yorkshire, podaje The Telegraph.


Zarejestruj się na Kongres Carbon Capture


Drax ocenia, że to pomoże ich elektrowni w uzyskaniu statusu pierwszego na świecie tego typu obiektu z ujemną emisją gazów cieplarnianych oraz sprawi, że stanie się centrum pierwszego w Wielkiej Brytanii klastra przemysłowego o zerowej emisji dwutlenku węgla – znanego jako Zero Carbon Humber – pomagającego w dekarbonizacji północnej Anglii. Firma ogłosiła, że ​​rozpoczęła formalne rozmowy z rządem w marcu ubiegłego roku, a dyrektor generalny Drax Group Will Gardiner stwierdził:

– Przy odpowiednim zaangażowaniu rządu i szybkim podejmowaniu decyzji Drax jest gotowy do wykorzystania naszych 2 miliardów funtów (2,3 miliarda euro) programu inwestycyjnego i zrealizowaniu tego kluczowego dla Wielkiej Brytanii projektu do 2030 r.

BECCS dla kluczowej elektrowni


Dowiedz się więcej o Carbon Capture


Oczekuje się, że sekretarz ds. energii Claire Coutinho zabezpieczy projekt w tym tygodniu. Ma zlecić konsultacje w sprawie najlepszego sposobu rozszerzenia systemu dotacji, w ramach którego Drax otrzymał w ubiegłym roku 617 mln funtów (716,5 mln euro) z rachunków konsumenckich. To właśnie ta elektrownia wytwarza około 4% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

– Planujemy zainwestować miliardy w rozwój dwóch bloków BECCS w elektrowni Drax, które w szczytowym okresie budowy mogą stworzyć do 10 000 nowych miejsc pracy – powiedział Will Gardiner. – BECCS to jedyna wiarygodna wielkoskalowa technologia, która może generować bezpieczną energię odnawialną i zapewniać usuwanie dwutlenku węgla. Rozwój BECCS w naszej lokalizacji w North Yorkshire zapewni, że będzie on mógł w dalszym ciągu odgrywać kluczową rolę w bezpieczeństwie energetycznym Wielkiej Brytanii w perspektywie długoterminowej, szczególnie w sytuacji mniej ciągłego wytwarzania energii i zamykania starszych elektrowni jądrowych.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: The Telegraph

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE