Od pewnego czasu kwestia potwierdzeń zapłaty za zakupy budzi sporo emocji. Wszystko zaczęło się, gdy w social mediach pojawiły się zdjęcia wykonane w niedzielę handlową. Paragon z Biedronki miał wtedy ponad 1 m długości i to bez względu na ilość zakupionych produktów. Pojawiły się wątpliwości dotyczące kosztów środowiskowych takiego działania. Okazało się również, że konkurencyjny Lidl ma zupełnie inną politykę paragonową.
25 sierpnia br. był niedzielą handlową. W związku z tym Biedronka spodziewała się napływu klientów. Jako działanie marketingowe postanowiono wykorzystać drukowanie voucherów na kolejne zakupy. W efekcie paragony z marketu miały nawet ponad metr długości.
Gdzie wyrzucić paragon?
Paragon to nie tylko papier. Posiada w sobie domieszki wielu substancji chemicznych, z których część stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska. Jest tak, ponieważ wykorzystuje się go w urządzeniach stosujących druk termiczny. Rozkładanie się takiego materiału mogłoby zająć nawet setki lat. Właśnie dlatego paragon powinien być wyrzucany do pojemnika na odpady zmieszane, a nie do makulatury.
Czytaj też: Trump chce zakończyć wsparcie dla aut elektrycznych, a Musk go popiera
Od tej zasady są jednak odstępstwa, czego przykładem może być Lidl. W sklepach tej sieci można natknąć się na niebieskie paragony. Są one wykonane w specjalnej technologii z materiałów pochodzących z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia. Taki dowód zapłaty można wyrzucić do pojemnika na makulaturę. Z podobnego rozwiązania korzysta chociażby Kaufland.
Paragony o długości równej polskiej granicy
Biedronka w 2023 r. została odwiedzona przez klientów 1,4 mld razy. Czyni ją to jednym z najpopularniejszych w Polsce dyskontów.
– Biedronka w Polsce ma ok. 3596 sklepów. Zakładając, że w 1 sklepie co 30 sekund jest drukowany paragon o długości 60 cm, to w godzinę wszystkie sklepy drukują paragony o łącznej długości 258 kilometrów. W ciągu 13,6 h długość wszystkich paragonów byłaby równa długości polskiej granicy – wylicza w poście na platformie X Dawid Dobrogowski z Nowej Lewicy.
Warto zaznaczyć, że długość polskiej granicy to 3511 km.
Czytaj też: Polska firma wyprodukuje autobusy elektryczne, które będą jeździć po Europie
Co ciekawe, niedawno sieć wprowadziła opcję korzystania z e-paragonów, które pojawiają się na koncie Moja Biedronka. Jednak nawet jeżeli klient zdecyduje się na przesyłanie potwierdzenia zapłaty drogą elektroniczną, to paragon zostanie wydrukowany także fizycznie. Jak wyjaśnia dyskont – jest tak dlatego, że konsumenci nie oswoili się jeszcze z nowym systemem, przez co mogą mieć obawy, że dokument nie dotarł na konto. Za jakiś czas być może e-paragony w pełni zastąpią drukowane wersje, ale na razie przy zakupach otrzymuje się potwierdzenie zakupu dwoma kanałami.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Źródło: My Company Polska, Zielona Interia
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE