To małe wyspy stawiają na najbardziej śmiałe i nowatorskie rozwiązania w zakresie ochrony klimatu i zmian w pozyskiwaniu energii. Wiele z nich wkrótce będzie w 100 proc. zasilanych energią z odnawialnych źródeł energii. Liderem są Wyspy Cooka.

Małe wyspy są domem dla ok. 65 mln osób, ale kolejne miliony osób je odwiedzają. To one najbardziej odczuwają skutki zmian klimatu, coraz częściej nękane są przez tornada, wiatry, powodzie. Ale naciskają na gospodarcze potęgi świata, by te skutecznie zarządzały swoimi gospodarkami i faktycznie zaczęły chronić klimat.

Reklama

Takie wnioski przyniosła konferencja IRENA i Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich we wrześniu br.

-Mimo że najmniej przyczyniają się do zmiany klimatu, SIDS (małe wyspy) pozostają najbardziej podatne na ich skutki – powiedział dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera.– Mimo to wykazują wielką determinację w nacisku na pilne globalne działania.

-Jesteśmy punktem zerowym globalnego kryzysu klimatycznego i różnorodności biologicznej – powiedział Wilfred Peter Elrington, minister spraw zagranicznych Belize. – Nie możemy zostać uciszeni, kiedy to nasi obywatele są na pierwszej linii frontu.

Seszele to kraj, który zobowiązał się do osiągnięcia 100 proc. udziału energii odnawialnej. Wallace Cosgrow, Minister Środowiska, Energii i Klimatu na Seszelach ujawnił też: Szukamy również systemów przetwarzania odpadów w energię, które pomogą nam zarządzać naszymi problemami z odpadami, jednocześnie korzystając z możliwości wykorzystania energii elektrycznej.

Dekarbonizacja i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na małych wyspach to także ogromna szansa dla ich środowiska, gospodarek, zdrowia mieszkańców, atrakcyjności turystycznej.

Wśród najbardziej zaawansowanych SIDS są Wyspy Cooka, które według wicepremiera Marka Browna „bardzo szybko zmierzają w kierunku 100 proc. energii odnawialnej. Obecnie ok. 92 proc. zapotrzebowania na energię pokrywane jest ze źródeł odnawialnych, wypierających drogie oleje napędowe. Dostęp do energii staje się łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: irena.org
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE