Madryt walczy o lepszą jakość powietrza. Rozwiązaniem problemu ma być Las Metropolitalny, który otoczy miasto 75-kilometrowym ekologicznym pierścieniem.

Hiszpania w walce ze zmianami klimatycznymi

Władze Hiszpanii niedawno przyjęły ustawę zakładającą, że do 2050 roku kraj przejdzie w 100% na energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. Dowodzi to, że Hiszpania jest państwem nadzwyczaj postępowym, jeśli chodzi o kwestie ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. Z innowacyjną prośrodowiskową inicjatywą wyszły też władze Madrytu, które planują dosłownie otoczyć miasto lasem. Ten pionierski projekt nosi nazwę „El Bosque Metropolitano” czyli Las Metropolitalny i będzie zielonymi płucami stolicy, wpływając znacząco na poprawę jakości powietrza w Madrycie.

Reklama

„El Bosque Metropolitano” czyli Las Metropolitalny

Idea Lasu Metropolitalnego zgodna jest ze strategią zrównoważonego rozwoju wdrażaną zarówno w Madrycie, jak i w całej Hiszpanii.  Otoczenie miasta pasem zieleni ma podziałać jak ochronny pierścień okalający stolicę i gwarantujący jej mieszkańcom lepszą jakość życia.

Las metropolitalny to niezwykle ambitna inicjatywa. Zieleń zajmie obszar 600 hektarów, na których docelowo zasadzonych zostanie 450 000 różnych gatunków drzew. Poza tym „El Bosque Metropolitano” ma także być terem rekreacyjnym, gdzie mieszkańcy Madrytu będą mogli odpocząć od miejskiego zgiełku. Na ekologicznym 75- kilometrowym pasie zieleni znajdą się tereny spacerowe i sportowe, kąciki dla dzieci i wybiegi dla psów.


Czytaj też: Zainaugurowano program LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA


W odpowiedzi na złą jakość powietrza

W samym Madrycie znajduje się dużo parków i innych zielonych terenów rekreacyjnych, niemniej jednak miasto od lat cierpi z powodu złej jakości powietrza wywołanej w dużej mierze przez ruch drogowy. Według prognoz Las Metropoitalny po osiągnięciu dojrzałości pochłonie około 170 000 ton dwutlenku węgla. Ponadto poprawi bioróżnorodność i zniweluje miejski hałas.

Z punktu widzenia ochrony środowiska projekt Lasu Metropolitalnego niesie więc same korzyści. Zieleń poprawi jakość powietrza w mieście, zminimalizuje ryzyko powodzi i zadziała jako swego rodzaju regulator termiczny, zmniejszając znacznie odczucie ciepła.

12 lat i 75 mln euro

Zaprojektowanie zielonej infrastruktury i wdrożenie konceptu w życie to długi proces. Stąd też Las Metropolitalny traktowany jest jako długofalowy projekt miejski. Zakończenie realizacji przewidziano za 12 lat. Koszt inwestycji to 75 milionów euro.

 

Rynek biogazu i biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Lonelyplanet; Dosier-Bosque-Metropolitano-Datos

Zdjęcie: Lonelyplanet / shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE