Dofinansowanie z Funduszy Europejskich otrzymały samorządy, instytucje i przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzać model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), czyli takiej, w której na nowo wykorzystuje się cenne surowce.

Reklama

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, projekty które zostały objęte wsparciem muszą dotyczyć m.in. inwestycji w zakresie selektywnego zbierania odpadów oraz budowy instalacji do ich przetwarzania i recyklingu a także działań służących zapobieganiu powstawania nowych odpadów. Na dofinansowanie mogły także liczyć przedsięwzięcia promujące ponowne użycie lub przeciwdziałające marnowaniu zasobów, takich jak woda czy żywność. Wspierane będą również inicjatywy edukacyjne. 


Jak osiągnąć wymagany poziom recyklingu? Pomorze to wie!


Od PSZOK-ów do spółdzielni

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Łódzkiego otrzymało łącznie 25 dobrych projektów. To m.in. budowa punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli specjalnych miejsc, w których mieszkańcy mogą zostawiać odpady trudne w zagospodarowaniu, takie jak gruz czy opony. Nowe PSZOK-i staną m.in. w Rozprzy, Głownie Rzgowie, czy na terenie gmin Gomunice i Dłutów 

W innych punktach i przedsiębiorstwach dzięki dofinansowaniu powstaną nowoczesne instalacje do sortowania i recyklingu, w tym również odpadów biodegradowalnych. 

Wśród beneficjentów programu znalazły się również spółdzielnie mieszkaniowe z Łodzi i regionu. Będą one z jednej strony rozwijać i modernizować lokalną infrastrukturę do selektywnej zbiórki odpadów, a z drugiej edukować dzieci i młodzież w zakresie GOZ i gospodarki odpadami.

Pełną listę beneficjentów można znaleźć tutaj.

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE