LeadAir pomoże miastom pokonać smog

LeadAir to nowa inicjatywa, która ma pomóc samorządom w walce ze smogiem. Program LeadAIR obejmie siedemnaście miast, których samorządowcy i menedżerowie dowiedzą się jak zaplanować i przeprowadzić programy antysmogowe i skutecznie pozyskać środki na lokalną niskoemisyjną transformację.

Program LeadAir koordynuje Forum Energii – warszawski think thank, który opracowuje analizy i raporty związane z transformacją energetyczną. Magazyn „Zielona Gmina” objął program patronatem medialnym.

Wiedza, wsparcie, narzędzia i inspiracja

„LeadAIR – pomagamy miastom pokonać smog” jest trzymiesięcznym programem szkoleniowo-doradczym dla miast. Jego celem jest pomoc miastom w mierzeniu się z wyzwaniami związanymi ze smogiem. Program poprzez szkolenie i indywidualne doradztwo dostarczy wiedzę, wsparcie, narzędzia i inspirację do antysmogowych działań na gruncie miejskim. Do udziału w programie zaproszono 17 miast, które zostały wyłonione przez Forum Energii spośród przesłanych do 15 stycznia 2020 r. zgłoszeń. Program zakłada organizację:

 • 5-dniowego intensywnego szkolenia, składającego się z warsztatów, wykładów, spotkań z urzędnikami centralnymi i samorządowymi,
 • indywidualnego doradztwa i przeprowadzenie miasta przez proces analizy i planowania wybranego przez niego tematu, problemu czy sprawy,
 • webinariów tematycznych i otwartego dostępu do wypracowanych materiałów,
 • konferencji sieciującej samorządy z organizacjami i ekspertami branżowymi.

Pomoc dla samorządów

LeadAIR to program skierowany zarówno do włodarzy miast jak i miejskich menedżerów, którzy odpowiadają za bieżące zarządzanie tematami związanymi ze smogiem. LeadAIR to program skrojony na potrzeby miast. Nakierowany będzie na przekazanie praktycznej wiedzy oraz na nabycie przez uczestniczki i uczestników umiejętności potrzebnych do skutecznego zarządzania i pokonywania smogu. Filarami programowymi LeadAIR są tematy:

 • Jakie są dostępne źródła finansowania krajowego i międzynarodowego i jak z nich skorzystać.
 • Jak optymalizować usługi miejskie w idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jak obliczać ich koszty.
 • Jakie są kluczowe technologie ciepłownicze przyszłości. Jakie technologie mają szanse na wsparcie.
 • Jak komunikować zmianę mieszkańcom, na co zwracać uwagę w komunikacji.
 • Jakie obowiązki mają obecnie miasta w kontekście smogu i jakie. zmiany legislacyjne ich czekają w krótszej i dłuższej perspektywie.
 • Jak zdiagnozować problem i jakie czynniki będą miały znaczenie przy pozyskiwaniu środków.
 • Czym jest smog i jaki ma wpływ na zdrowie i środowisko.

Na łamach „Zielonej Gminy” opublikujemy materiał z jednym z miast, które wzięło udział w LeadAir i wspólnie z Forum Energii pokażemy w jaki sposób udało się wypracować skuteczne rozwiązania do walki ze smogiem.

Więcej informacji o LeadAir tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Zdjęcie: Shutterstock
Grafika: Forum Energii

This post is also available in: polski