Krajowa Izba Klastrów Energii apeluje o wsparcie dla fotowoltaiki

Termomodernizacja Dofinansowanie

Krajowa Izba Klastrów Energii apeluje do rządu o wsparcie dla OZE, a zwłaszcza dla fotowoltaiki. Stanowisko w tej sprawie trafiło do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego premiera i rządu.

KIKE wskazuje, że jedną z branż OZE, którą szczególnie dotknęły konsekwencje epidemii w Chinach jest branża fotowoltaiczna.

-Chińska branża fotowoltaiczna spodziewa się, że produkcja ogniw i modułów wróci do wcześniejszego poziomu dopiero w drugiej połowie tego roku.Ograniczenie produkcji,czy nawet tymczasowe zamykanie całych fabryk, dotknęło chińskich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy łącznie odpowiadają za około 70 proc. światowej produkcji. Mamy do czynienia ze zdarzeniem nieoczekiwanym, o daleko idących skutkach. Inwestorzy i deweloperzy farm fotowoltaicznych narażeni są na brak możliwości terminowego dokończenia projektów. Stąd potrzeba doraźnego przesunięcia terminu dostarczenia energii elektrycznej,w ramach systemu aukcyjnego URE,na 2021 rok – pisze KIKE w swoim stanowisku.

KIKE wskazuje także na to, że interwencja ustawodawcy konieczna jest w kwestii terminów wyprodukowania i sprzedaży energii z instalacji, które wygrały aukcje OZE, a nie są w stanie wywiązać się ze swych obowiązków.

-Zgodnie z aktualnie obwiązującym stanem prawnym,instalacja fotowoltaiczna, która nie zdąży wyprodukować i sprzedać energii elektrycznej,w ramach systemu aukcyjnego, w przewidzianym dla niej maksymalnie 24-miesięcznym terminie,eliminowana jest na 3 lata z możliwości uczestnictwa w aukcjach. Ponadto, traci ona wniesioną kaucję.Sam fakt niedotrzymania umowy i terminów z URE, najprawdopodobniej skutkowałby utratą finansowania na zasadach komercyjnych.Wobec takiego stanu rzeczy, pomoc państwa może okazać się konieczna, aby inwestorów uchronić przed upadłością, a jeden z najszybciej rozwijających się obszarów odnawialnych źródeł energii w Polsce –przed silną recesją – pisze Krajowa Izba Klastrów Energii.

Stanowisko KIKE

Pobierz “KIKE-stanowisko-ogólne-17_03_2020.pdf” KIKE-stanowisko-ogólne-17_03_2020.pdf – 160 KB

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

This post is also available in: polski