Jak poinformowała wczoraj (2 marca 2017 r.) prokuratura okręgowa w Szczecinie, 2 podejrzanych w sprawie korupcji przy dostawach biomasy do Elektrowni w Szczecinie pozostanie w areszcie. W tej sprawie zarzuty postawiono 12 osobom.

Reklama

Opisywana przez nas sprawa korupcji przy dostawach biomasy do Elektrowni Szczecin jest pierwszą na taką skalę sprawą w Polsce dotykającą bezpośrednio branżę biomasy. Na początku lutego br. funkcjonariusze CBA zatrzymali 12 osób podejrzanych o korupcję przy dostawach surowca do kotła zasilanego biomasą – według śledczych w zamian za łapówkę przyjmowano biomasę, która nie spełniała wymogów jakościowych.

Dwóch podejrzanych w tej sprawie – główny inżynier elektrowni oraz właściciel przedsiębiorstwa dostarczającego biomasę – pozostaną w areszcie. Sąd okręgowy w Szczecinie nie zgodził się z obrońcami, którzy chcieli dla swoich klientów zastosowania środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym. Według sądu, tylko tymczasowe aresztowanie podejrzanych wyeliminuje możliwość mataczenia i próbę ucieczki lub ukrywania się.

Podejrzani w sprawie usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej związane z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych w zamian za dopuszczanie do przyjmowania dostaw biomasy niespełniającej norm technicznych. Wobec dziewięciu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczania kraju.

Prokuratura szczecińska informuje, że dotychczas na majątku podejrzanych zabezpieczono łącznie blisko 1,5 mln zł.

Więcej o sprawie w lutowym numerze „Magazynu Biomasa”.

Źródło: wnp.pl

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE