Jeśli zapytalibyśmy, czy warto mieć równocześnie niskie i stabilne rachunki za prąd oraz czyste środowisko naturalne – każdy powiedziałby oczywiście, że tak. Ale jak to osiągnąć? Jakim kosztem i jakim sposobem? O tym dyskutowali eksperci podczas konferencji Dobra Energia. Tym razem  w Łodzi.

Reklama

Zaproszeni goście dyskutowali o obecnym kształcie polskiej energetyki, ale także o najbardziej prawdopodobnych wizjach jej przyszłości. Sekretarz Województwa Łódzkiego Jakub Mielczarek podczas otwarcia konferencji podkreślał, że zmiany w tym sektorze muszą następować stopniowo i być rzetelnie przygotowane, ale zaznaczał również, że nie wyobraża sobie przyszłości energetyki bez innowacyjności, w tym odnawialnych źródeł energii.

O nowoczesnych technologiach, które mogą zmienić w przyszłości światową gospodarkę mówił także Filip Granek z XTPL. Podkreślał przy tym, że odnawialne źródła energii są jeszcze we wczesnym etapie rozwoju, ale zmiany w energetyce światowej są nieuniknione.

– Siłą energetyki węglowej jest fakt, iż produkujemy ją u siebie. Bardzo ważne jest teraz, aby pracować nad rozwiązaniami technicznymi dotyczącymi OZE w Polsce, tak, aby jak najwięcej na tych zmianach skorzystać. To ogromny, niewykorzystany jeszcze potencjał –mówił naukowiec.

Koszty i szanse

Rozmowy dotyczyły również tematu finansowania odnawialnych źródeł energii. – Dla większości polskich rodzin dużo bardziej opłaca się zainstalowanie fotowoltaiki na dachu niż kupowanie energii z sieci- przekonywał Marek Sobieniecki z Nordpeak Consulting.

Roztropne zarządzanie energią jest też szansą, którą zaczyna dostrzegać biznes.

Oszczędzanie energii stwarza jedną z najlepszych okazji do zwiększania zysków – mówił Mariusz Pogórski z IKEA Polska. Podkreślał także, że firma inwestuje w energetykę wiatrową i fotowoltaikę, aby do 2020 roku uzyskać całkowita niezależność energetyczną we wszystkich swoich sklepach.

Energia wiedzy

Wszyscy goście podkreślali również bardzo istotną rolę, jaką w zmianach odegra edukacja ekologiczna. Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski zaznaczał potrzebę przekazywania wiedzy na temat OZE i dążenia w kierunku zrównoważonej energetyki, czyli działań, które są podstawą kompromisu jakości życia ludzi, dbałości o planetę i możliwości rozwoju dla wszystkich części świata.

Miejsce, w którym odbywała się łódzka konferencja było symboliczne. EC1, czyli powstała w 1906 najstarsza komercyjna elektrownia w Łodzi, teraz pełni rolę centrum nauki i techniki z unikatową ścieżką przetwarzania energii. Uczestnicy mieli okazję premierowo zwiedzić multimedialną ekspozycję, której otwarcie zapowiedziane jest na grudzień.

Organizatorzy zdają się brać sobie do serca twierdzenie, że najważniejszą energią jest energia wiedzy. Dlatego po raz kolejny cykl konferencji odbędzie się już 10 października w Gdańsku.

Źródło: Konferencje Agora

Zdjęcie: S. Godziszewski

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE