Komisja Europejska zatwierdziła projekt wzmacniający sieć elektroenergetyczną dla OZE. Sieć powstanie na linii Gdańsk – Słupsk.
Pozytywnie zakończyła się ocena przez Komisję Europejską projektu budowy dwóch dwutorowych linii elektroenergetycznych. Linie powstaną w relacji Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo – Słupsk. Mają mieć napięcie 400 kV. W ramach projektu powstaną też dwie stacje 400/110 kV Gdańsk Przyjaźń i Żydowo Kierzkowo.
Inwestycja otrzyma ponad 232,7 mln zł dofinansowania unijnego z Programu Infrastruktura i Środowisko. Projekt będzie kosztował ponad 1,02 mld zł i ma się zakończyć w 2020 roku. W sumie powstanie prawie 378 km torów prądowych. Po jego zakończeniu możliwe będzie wyprowadzenie mocy z planowanych do budowy farm wiatrowych, przy zachowaniu bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju i niezawodnej pracy sieci.
W dłuższej perspektywie powstała infrastruktura zapewni możliwość wyprowadzenia mocy z OZE docelowo nawet do 8GW. W związku z czym projekt umożliwia zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Nadmorska inwestycja będzie wykorzystywać także funkcjonalności sieci inteligentnej (tzw. smart grid): dynamiczną ocenę obciążalności linii oraz pomiar obciążenia w czasie rzeczywistym (wraz z wizualizacją). Jest to już 103. pozytywna decyzja KE dla dużego projektu POIiŚ 2014-2020.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!