Najnowocześniejsza fabryka Nestlé, międzynarodowego giganta branży spożywczej zlokalizowana na Sri Lance zyska kocioł opalany biomasą. Koszt inwestycji obejmującej również modernizację zakładu to równowartość 11,2 mln euro. Projekt znacząco przyczyni się do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 roku.


Planowany na pierwszą połowę 2023 roku projekt inwestycyjny będzie wdrażany w ramach umowy Build-Own-Operate-Transfer (BOOT) z Thermax Energy & Environment Lanka (Private) Limited. Kocioł biomasowy w zakładzie Nestlé Lanka to część inwestycji wartej ponad 11 mln euro obejmującej również modernizację fabryki. O uruchomieniu realizacji projektu 9 lutego 2023 r. poinformowali przedstawiciele rządu i kadra zarządzająca Nestlé Lanka.

Reklama

„W tym bezprecedensowym czasie zmienności gospodarczej z przyjemnością obserwuje się, jak Nestlé Lanka konsekwentnie inwestuje w tym kraju, zwłaszcza w zieloną energię (…)”– powiedział dr. Ramesh Pathirana, minister przemysłu.

Kocioł biomasowy w Nestlé Lanka

Budowa kotła biomasowego w fabryce Nestlé Lanka jest kamieniem milowym na drodze koncernu do zrównoważonego rozwoju, co w efekcie ma doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych w produkcji o 37%.

Firma Nestlé Lanka ma szeroko zakrojony plan działania w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 20% w 2025 r. i o 50% do 2030 r., ostatecznie osiągając zerową emisję netto do 2050 r.


Raport „Biomasa w Polsce 2022/2023” – pobierz za darmo!


Energia ze źródeł odnawialnych

Globalne działania koncernu w zakresie zrównoważonego rozwoju skupiają się na planie zakładającym przejście na energię ze źródeł odnawialnych we wszystkich zakładach do 2025 roku.

Nestlé planuje zatem nadal zwiększać wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej, pochodzącej z wiatru i słońca. Oprócz tego firma współpracuje z dostawcami w celu zwiększenia dostępności odnawialnej energii cieplnej wytwarzanej z biogazu i biomasy.

Plan budowy kotła biomasowego w fabryce na Sri Lance przyczynia się do osiągnięcia ambitnego celu firmy. Zakład Nestlé Lanka działa od 1984 roku i dziś produkuje ponad 90% produktów Nestlé sprzedawanych w tym kraju. Od ponad 115 lat firma jest integralną częścią życia Sri Lanki i przyczynia się do utrzymania ponad 25 000 lankijskich hodowców nabiału i kokosa, a także zapewnia pracę ponad 800 osobom.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: island.lk, nestle.com

zdjęcie: island.lk

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE