Najpopularniejsze na świecie klocki, czyli Lego, produkowane są już wyłącznie z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Duński koncern jest udziałowcem farmy wiatrowej Burbo Bank Extension, zlokalizowanej u wybrzeży Liverpoolu.
Po czterech latach i wartej 6 miliardów koron duńskich inwestycji w dwie morskie farmy wiatrowe Grupa Lego całkowicie przeszła na OZE. Jedna z farm znajduje się na Morzu Irlandzkim, druga na wodach terytorialnych należących do Niemiec.
Producent kultowych klocków rozpoczął program rozwoju OZE w 2012 r. i od tego czasu Grupa przyczyniła się do wytworzenia ponad 160 megawatów energii odnawialnej. Najnowsza inwestycja to 25-procentowy udział firmy w morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank Extension, zlokalizowanej u wybrzeży Liverpoolu (Wielka Brytania).
Zdążyli przed terminem
Farma wiatrowa została oficjalnie uruchomiona 17 maja. Wygeneruje ona energię dla ponad 230 tysięcy brytyjskich gospodarstw domowych. – Usilnie pracujemy nad tym, by wywierać pozytywny wpływ na naszą planetę. Bardzo się cieszę z uruchomienia farmy wiatrowej Burbo Bank Extension. Ta inwestycja oznacza, że udało nam się zrealizować założony cel zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych w 100 procentach ze źródeł energii odnawialnej trzy lata przed planowanym terminem. We współpracy z naszymi partnerami zamierzamy kontynuować inwestycje w odnawialne źródła energii, aby stworzyć lepsze jutro dla przyszłych architektów świata – powiedział Bali Padda, CEO Grupy Lego.
Ponadto Lego Group posiada 31,5 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Borkum Riffgrund 1, która jest położona na wodach terytorialnych należących do Niemiec i której moc sięga 312 MW. W tej inwestycji również dominującym udziałowcem jest Dong Energy z połową udziałów, a pozostałe udziały ma Oticon Foundation.
Lego sprzedawcą energii
Całkowita energia wytworzona z inwestycji Grupy Lego w odnawialne źródła energii przekracza obecnie ilość energii konsumowanej we wszystkich fabrykach, sklepach oraz biurach firmy na całym świecie. W roku 2016 ponad 360 gigawatogodzin energii zostało zużytych przez Grupę Lego na potrzeby wyprodukowania ponad 75 miliardów klocków, sprzedanych na całym świecie w ciągu całego roku.
Turbina w księdze Guinessa
W celu uczczenia całkowitego przejścia na OZE, Grupa Lego zbudowała największą jak do tej pory turbinę wiatrową z klocków. Konstrukcja została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Zbudowana ze 146 tysięcy klocków LEGO turbina wiatrowa ma 7,5 metra wysokości. Jest to swoisty hołd dla rekordowo wysokich, 200-metrowych turbin wiatrowych. Takie właśnie stoją na farmie wiatrowej Burbo Bank Extension. Są to największe wiatraki na świecie, będące w eksploatacji.
Dodatkowo duński producent wdraża technologie mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Dotychczasowy efekt to ograniczenie w ciągu ostatnich trzech lat o 16 proc. zużycia energii potrzebnej do produkcji klocków. Tylko do roku 2016 r. wyprodukowano 75 miliardów klocków.
Źródło: gramwzielone.pl, energetyka.wnp.pl
Zdjęcie: lego.com/da