Klocki LEGO®  kocha każde dziecko. Znaną dziś formę kocka zaprojektowano w 1958 roku. W 2021 roku zaprezentowano prototypowy klocek LEGO® wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu.

LEGO na rzecz klimatu

Niespełna rok temu Grupa Lego zapowiedziała znaczne przyspieszenie działań na rzecz strategii zrównoważonego rozwoju. By osiągnąć cel firma poczyniła duże inwestycje. Rozpoczęła od wyeliminowanie plastikowych opakowań, które mają zniknąć ostatecznie do 2025 r. Grupa planuje także inne aktywności, wśród  których najważniejsze to tworzenie bardziej zrównoważonych produktów, zgodnie z ideą zero waste  i działania neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Ważnym aspektem jest też edukacja. Do 2022 r. firma zaplanowała osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. W tym celu zapowiedziała zainstalowanie we wszystkich fabrykach paneli słonecznych i zasilanie zakładów energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Reklama

 Trzcina cukrowa i PET

W 2018 r. Grupa Lego wprowadziła do produkcji elementy z „roślinnego plastiku” – biopolietylenu pozyskiwanego z trzciny cukrowej, które stanowią 1-2% całkowitej ilości produkowanych elementów. Z biopolietylenu wykonywane są elastyczne części zestawów, takie jak drzewa, gałęzie, rośliny. Pod koniec czerwca br. firma zaprezentowała prototypowy klocek LEGO® wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu. To kolejny krok na drodze do wytwarzania produktów LEGO z ekologicznych materiałów.


Czytaj też: Ekologiczne baterie z aloesu? To możliwe!


Klocek LEGO z recyklingu – prototyp

Prototypowy klocek wykorzystuje plastik PET z wyrzuconych butelek i spełnia surowe wymagania firmy dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Nad opracowaniem optymalnego rozwiązania przez ostanie 3 lata pracowało 150 osób.

lego
lego.com

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem. Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest  wprowadzenie nowych materiałów, które są równie trwałe, mocne i wysokiej jakości, jak nasze dotychczasowe klocki – i pasują do elementów LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać jak duży zrobiliśmy postęp.” – mówi Tim Brooks, wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko w Grupie LEGO.

Brooks podkreśla, że zanim klocki z przetworzonego plastiku trafią do produkcji,  apotem do rąk dzieci, musi minąć trochę czasu, ale prototypowy klocek jest dużym osiągnięciem i zbliża firmę do osiągnięcia celów założonych w strategii zrównoważonego rozwoju.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

 

źródło: lego.com

zdjęcia: lego.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE