Gmina Kisielice to pierwsza samowystarczalna energetycznie gmina w Polsce, która pokazuje w jaki sposób wykorzystywać biomasę na małą skalę. W 2012 r. burmistrz Tomasz Koprowiak otrzymał w kategorii „Inwestycja roku 2012” nagrodę „Tytani Energii” z wykorzystanie biomasy do produkcji ciepła.

Z kolei w 2014 r. działania gminy w zakresie promocji OZE doceniła Komisja Europejska przyznając jej nagrodę ManagEnergy, która pozwoliła na sfinansowanie filmu o wykorzystaniu źródeł odnawialnych w Kisielicach. W uzasadnieniu nagrody podkreślono osiągniecie niezależności energetycznej poprzez inwestowanie zysków z podatków od elektrowni wiatrowych pracujących na terenie gminy Kisielice w gminne instalacje do wytwarzania energii elektrycznej oraz w systemy ciepłownicze.

Reklama

Obecnie moc farmy wiatrowej Kisielice wynosi 40,5 MW. Projekt składający się z 27 elektrowni wiatrowych (każda o mocy 1,5 MW) zostanie wkrótce rozbudowany o 6 turbin, każda o mocy 2 MW. Oddanie do użytku II etapu farmy wiatrowej Kisielice zaplanowano na listopad br.

W październiku 2014 w Kisielicach uruchomiono także biogazownię o mocy 1 MW produkującą energię elektryczną i ciepło, także na lokalny rynek. Źródłem energii jest kiszonka kukurydzy pochodząca z 500 ha upraw lokalnych rolników.

kisielice-biogazownia, k. kaszubski

Film o wykorzystaniu OZE w gminie Kisielice zostanie zaprezentowany na konferencji „Heatnih and cooling in the european energy transition” poświęconej roli ciepłownictwa i chłodnictwa w transformacji energetycznej, która odbędzie się w Brukseli w dniach 26-27 lutego 2015 r.

Filmik dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RbqpDaqu6DU

Źródło: www.gramwzielone.pl

Zdjęcia: www.ro.com.pl

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE