Już za niespełna dwa miesiące odbędzie się jubileuszowa X edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG, 14-16 maja). Swój udział w zaplanowanych debatach potwierdzili m. in. Miguel Arias Canete, Cecilia Malmström, Herman Van Rompuy, Dominique Ristori, Andris Piebalgs, Justina Mutale, Jorgos Papandreu, Alexander Stubb, Iveta Radičová, Eckart von Klaeden i Ian Brzeziński.

Reklama

Brukselski top w Katowicach będą reprezentowali m.in. komisarze UE ds. handlu oraz energii i polityki klimatycznej. Już tradycyjnie mocną obsadę będzie miała część dotycząca energetyki i paliwa oraz technologii i środowiska. Do Katowic przyjadą politycy z krajów europejskich – od Finlandii po Grecję. W debatach zapewne więc nie zabraknie różnic w poglądach i punktach widzenia.

Reprezentacja europejskich polityków będzie jak co roku mocną stroną Kongresu. W tym roku za szczególnie ważną będzie można uznać obecność Miguela Arias Canete, komisarza Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej. To przecież nie od wczoraj istotny i niełatwy obszar dialogu Polska-Bruksela, od którego przyszłości zależą perspektywy rozwoju polskiej energetyki i gospodarki.

Canete, doświadczony polityk i prawnik, były minister rolnictwa Hiszpanii, parlamentarzysta krajowy i europejski, był już gościem EKG w roku 2015. W roku 2016 przebywał z kolejną wizytą w Polsce, gdzie kontynuował dialog o planach redukcji emisji CO2 i kształcie polityki energetycznej z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim (nota bene gościem EKG w roku 2017).

Komisarz konsekwentnie deklaruje poparcie dla energetyki opartej na nowych źródłach energii i dla ekspansji transportu o niskiej i zerowej emisji CO2. Canete jest też zwolennikiem modernizowania rynku energii Unii Europejskiej, by uniezależnić Wspólnotę od importu surowców energetycznych.

www.eecpoland.eu, www.ptwp.pl,

Zdjęcie: www.eecpoland.eu

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE