Jedno z najczęściej pojawiających się wśród użytkowników ogrzewania na granulat drzewny pytań, brzmi: „jak zlikwidować spieki w piecu na pellet?”. Jest to bardzo proste. Wystarczy spełnić jeden podstawowy wymóg.

Reklama

Jak powstają spieki?

Spieki to efekt niskiej temperatury topnienia popiołów pelletu. Zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie najpierw topią się, a następnie zastygają w zbrylonej formie. Osadzają się najczęściej na palnikach i mechanizmie czyszczącym.


Czytaj też: Dlaczego kupujemy pellet?


Dlaczego spieki są niepożądane?

Największe zagrożenia związane z pojawianiem się spieków dotyczą kotłów, które czyszczone są w sposób prymitywny lub w ogóle nie mają automatycznego systemu czyszczenia. W takim przypadku w ekstremalnej sytuacji może dojść do zahamowania przepływu powietrza w palniku. W efekcie praca urządzenia zostanie przerwana.

Co jest przyczyną spieków w kotle na pellet?

W internecie można znaleźć wiele różnych opinii na temat tego, co może być przyczyną spieków. W gruncie rzeczy prawdziwym powodem ich powstawania są fizyczne i chemiczne zanieczyszczenia znajdujące się w pellecie. Dużym problemem jest choćby piasek, który składa się w większości z krzemu – pierwiastka powodującego zeszklenie spieków.

Według specjalistów zajmujących się kotłami pelletowymi, wbrew obiegowo podawanej opinii, ustawienia urządzenia mają drugorzędne znaczenie, jeśli chodzi o powstawanie spieków. Dowodem na to jest fakt, że w topowych kotłach użytkownik w ogóle nie ma możliwości ręcznego wprowadzania ustawień. Może zmieniać jedynie temperaturę wewnątrz pomieszczeń i w ten sposób pośrednio wpływać na pracę urządzenia grzewczego. Jeżeli granulat drzewny jest zanieczyszczony, to spieki powstaną zawsze, a jeżeli ma on dobrą jakość, to szans na powstanie spieków nie ma.

Dobry pellet zawsze spala się równomiernie, pozostawiając jedynie sypki szary popiół. Jedynym pewnym sposobem określania jakości granulatu drzewnego jest sięganie po certyfikowane produkty. To też jedyna droga do dochodzenia roszczeń, jeżeli dana partia okaże się wadliwa. W innym przypadku konsument jest zmuszony sprawdzić jakość pelletu „na własnej skórze” – paląc nim w kotle.


Czytaj też: Nowy rząd planuje ograniczenia spalania drewna w energetyce?


Jak usunąć spieki?

Jeżeli już dojdzie do powstania spieku, to należy go wyciągnąć ręcznie. Najlepiej przy pomocy rękawicy żaroodpornej. W skrajnych przypadkach, gdy czyszczenie nie było regularne, a kolejne spieki nałożyły się na siebie, konieczne jest skucie zastygłej bryły.

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE