Aż 94% Polaków wie, że tlenek węgla może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Mimo to wielu z nas ciągle nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą zatruć się czadem we własnym domu. Tylko we wrześniu odnotowano już 127 interwencji, a 12 osób uległo podtruciu. Jak uniknąć zagrożenia?

Reklama
tlen węgla czad

Tlenek węgla – cichy zabójca

Sezon grzewczy to czas wzmożonego ryzyka zatrucia czadem. Według przygotowanego przez Resideo raportu pt: „Bezpieczny dom” mimo tego, że aż 71% przebadanych Polaków jest świadomych, że posiada urządzenie grzewcze, które może emitować tlenek węgla, od początku roku odnotowano już 3275 interwencji, 941 osób uległo podtruciu, a 32 osoby zmarły w wyniku zatrucia czadem. Czy można uniknąć zagrożenia?


Czytaj też: Prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”


Tlenek węgla – bezbarwny i bezwonny gaz powstający w wyniku nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych jest źródłem zatrucia i zgonów każdego roku. Jak pokazują wyniki badań Resideo znaczna część populacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska: 71%, Czechy: 68%, Rumunia: 80%, Słowacja: 66%, Węgry: 85%) może nie zdawać sobie sprawy, że ogień i urządzenia grzewcze w ich domach mogą wytwarzać tlenek węgla. 

„Tylko we wrześniu odnotowano 127 interwencji, a 12 osób uległo podtruciu. Rozpoczynamy sezon grzewczy a wraz z nim czas wzmożonego używania urządzeń grzewczych, dlatego spodziewamy się stałego wzrostu liczby interwencji związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas był świadomy zagrożeń wynikających z zatrucia czadem i ryzyka rozprzestrzeniania się dymu” – podkreśla bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. 

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Najlepszym sposobem zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla i dymem jest posiadanie w domu czujniku tlenku węgla i dymu. Według bryg. mgr inż. Karola Kierzkowskiego równie ważne są: 

  • Odpowiednia wentylacja domu – należy umożliwić cyrkulację świeżego powietrza niezależnie od pory dnia lub pory roku
  • Szybkie reagowanie na niepokojące symptomy – jeśli odczuwasz zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy lub nudności i nie czujesz się lepiej po przewietrzeniu pomieszczenia, opuść dom i wezwij pomoc
  • Konserwacja i kontrola – zleć profesjonaliście regularną kontrolę urządzeń grzewczych i komina
  • Czujniki tlenku węgla i dymu – zainstaluj nawet tam, gdzie używane są nowoczesne kotły z zamkniętym palnikiem
  • Bezpieczeństwo wszystkich pomieszczeń – do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w łazienkach, dlatego ważne jest, aby zainstalować czujniki we wszystkich pomieszczeniach.

Film edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=BusOyI7f4AU

Więcej informacji: https://www.resideo.com/pl/pl/rozwiazania/bezpieczenstwo/bezpieczenstwo-zycia/czujniki-ciepla-dymu-i-tlenku-wegla/

Rynek pelletu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: resideo, zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE