Biogaz jest jedynym, pozyskiwanym lokalnie odnawialnym zamiennikiem gazu ziemnego oraz źródłem czystej i taniej energii. Eksperci mówią o ogromnym potencjale Polski, który daje możliwości do dynamicznego rozwoju tego sektora. Mimo że tempem nadal nie dorównujemy unijnym liderom, biogazowni w kraju sukcesywnie przybywa. Ile mamy w tej chwili instalacji w Polsce?

Reklama

Europa coraz śmielej stawia na biogaz. Szczególnie kiedy od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mówi się dużo o konieczności uniezależnienia się od paliw kopalnych, głównie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, alternatywą stają się biogazownie. Posiadający ponad 10 000 instalacji biogazowych Niemcy pozostają rekordzistą branży wśród krajów UE, dalej plasują się Francja i Włochy. Biorąc pod uwagę potencjał szacowany na 13,5 mld m3, moglibyśmy szybciej doganiać unijnych liderów. Mimo wolnego tempa, biogazowni w Polsce sukcesywnie przybywa. 


Kongres Biogazu – zarejestruj się!


Biogazownie w Polsce

Z 442 instalacji funkcjonujących w tej chwili w kraju największą liczbę stanowią tzw. biogazownie komunalne zlokalizowane na składowiskach odpadów i przy oczyszczalniach ścieków. Tego rodzaju zakładów jest 195. Z roku na rok rośnie także liczba biogazowni rolniczych, których w rejestrze KOWR na koniec sierpnia 2024 r. zapisanych było 174. Na mapie Polski pojawia się też coraz więcej mikrobigazowni. Dziś działają 73 instalacje tego rodzaju. 

biogazownie w Polsce

Biogazownie w Polsce zlokalizowane są głównie w dwóch województwach. Wielkopolska i Mazowsze to regiony, gdzie działa ponad 50 zakładów. W pierwszej piątce znalazły się także odpowiednio warmińsko-mazurskie, dolnośląskie i śląskie. Najmniej biogazowni dotychczas powstało w województwie świętokrzyskim i na Opolszczyźnie. 

biogazowanie w Polsce

Podział ze względu na rodzaj zakładu w konkretnych województwach także rysuje się ciekawie, szczególnie w przypadku liderów zestawienia. W Wielkopolsce dominują biogazownie rolnicze i mikrobigazownie, a w przypadku Mazowsza największą liczbę stanowią instalacje zlokalizowane na składowiskach odpadów i przy oczyszczalniach ścieków, podczas gdy biogazowni rolniczych jest tam niemal o połowę mniej niż woj. wielkopolskim.

biogazownie w Polsce

Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!

zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE