Green Genius zakończył projekty OZE w Polsce. I rozpoczyna nowe

Green Genius ogłosiła zakończenie dużych inwestycji w źródła odnawialne w Polsce i na Ukrainie o łącznej mocy 74 MW. To firma należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej Modus.


REKLAMA


Inwestycje obejmowały budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 74 MW i wartości 66 mln euro. Równocześnie firma uzyskał źródła finansowania na budowę kolejnych farm fotowoltaicznych, rozpoczynając tym samym nowy etap rozwoju w Polsce.

Wybudowane w Polsce, za ponad 36 mln euro, farmy fotowoltaiczne mają moc 41 MW. Na Ukrainie natomiast ukończono elektrownię słoneczną o mocy ponad 33 MW. Inwestycja wartą ponad 30 mln euro,zrealizowano we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBRD).

Green Genius rozpoczął już kolejny etap realizacji nowych farm fotowoltaicznych na terenie Polski. Wartość tych inwestycji, o mocy ponad 42 MW, wyniesie 39 mln euro. Firma zamierza ukończyć tę część portfela inwestycyjnego do końca 2020 roku.

– W Polsce jesteśmy jednym z liczących się wykonawców instalacji fotowoltaicznych. W tym roku zamierzamy również zrealizować naszą pierwszą w tym kraju inwestycję w instalację biogazową. Ze względu na sytuację wywołaną pandemią oraz podjęte przez rządy państw europejskich środki bezpieczeństwa, Green Genius musiał zrewidować swoje plany. Nadal jednak widzimy ogromny potencjał inwestycji w energetykę słoneczną i biogazową w Polsce, dlatego zamierzamy szybko rozwijać się na rynku lokalnym. Nasza długofalowa strategia zakłada dalsze wzmocnienie pozycji firmy w tym zakresie. Green Genius uczestniczył już w przetargach na energię fotowoltaiczną na terenie Polski i obecnie poszukujemy tu kolejnych możliwości inwestycyjnych. Zamierzamy także przystąpić do przyszłych przetargów – powiedział Rusłan Sklepowicz, CEO Green Genius i członek zarządu Modus Group, odpowiedzialny za sektor energetyki.

Ceny zależne od niepewności

Jak zauważył Rusłan Sklepowicz, na ceny inwestycji słonecznych miała wpływ niepewność gospodarcza. Inwestorzy oczekują wyższego zwrotu ze swojego portfela zielonych aktywów. Koszty finansowania etapu rozwoju i budowy wzrosną, co negatywnie wpłynie na marże deweloperów w 2020 r. Jednak, pomimo wpływu tej sytuacji na sektor energii odnawialnej w Polsce, w długim okresie zapotrzebowanie na zieloną energię nadal będzie rosło.

– Widzimy znaczny wzrost polskiego sektora OZE, który dokonał się w ciągu ostatnich kilku lat. Jednocześnie gwałtownie wzrosła wartość inwestycji w OZE. Zjawisku temu towarzyszyły pewne zaburzenia na rynku. Wpływ recesji gospodarczej jest zauważalny w branży od kilku tygodni i wartość inwestycji zaczyna maleć do poziomów bardziej zbliżonych do rzeczywistych cen rynkowych. Sądzimy, że wpłynie to korzystnie na rynek i zachęci przedsiębiorców do dalszych inwestycji – dodaje Sklepowicz.

Po ukończeniu trzeciego portfela farm fotowoltaicznych łączna moc elektrowni wybudowanych w Polsce przez Green Genius sięgnie niemal 130 MW. Będą one wytwarzały ponad 136 GWh ekologicznej energii elektrycznej w skali roku. To uniknięcie emisji CO2, którą rocznie musiałoby pochłonąć 1,8 miliona 10-letnich drzew.

W 2019 r. Green Genius odsprzedał farmy fotowoltaiczne o mocy 45,4 MW spółce Aberdeen Standard Investments – wiodącemu na świecie funduszowi infrastrukturalnemu wyspecjalizowanemu w zarządzaniu aktywami. Z danych posiadanych przez Green Genius wynika, że jest to dotychczas największa w Polsce transakcja sprzedaży farm fotowoltaicznych.

Green Genius specjalizuje się w rozwoju inwestycji OZE (opartych na biogazie i energii słonecznej) w 8 państwach europejskich.

 O Grupie Modus

Grupa Modus to międzynarodowa grupa firm, skupiająca się głównie na energii odnawialnej (Green Genius), usługach mobilności (CityBee), inteligentnych rozwiązaniach parkingowych (Parkdema) i branży motoryzacyjnej. Grupa zarządza siecią renomowanych przedstawicielstw marek motoryzacyjnych, w tym: Porsche, Fiat, Bentley, Maserati itp.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Materiały prasowe Green Genius
Zdjęcia: Materiały prasowe Green Genius

This post is also available in: polski