Green Genius, międzynarodowa firma z wieloletnim doświadczeniem w rozwijaniu projektów energii odnawialnej, rozpoczyna właśnie budowę swojej pierwszej biogazowni w Polsce. Instalacja o mocy 999 kW powstanie w Turowcu i wykorzystywać będzie głównie surowce rolnicze.

Warsztaty biogazowe

Reklama

Biogazownię w Turowcu ( na terenie gminy Wojsławice w województwie lubelskim) w substraty zaopatrywać będą lokalne gospodarstwa. Z obiektem współpracować będą także okoliczne przedsiębiorstwa przemysłowe.

Biogazowy potencjał

Decyzja o wkroczeniu w nowy sektor energetyczny jest efektem dostrzegania przez firmę biogazowego potencjału Polski, który według szacunków może sięgać nawet powyżej 3800 MW. Jak oceniają eksperci Green Genius, docelowo energia z biogazu może stanowić nawet 18% obecnej energii elektrycznej w kraju. Biogazownia w Turowcu zaprojektowana została na moc 999 kW, a jej produktywność wyniesie blisko 8200 MWh w skali roku. W perspektywie 15 lat pozwoli to zaoszczędzić 87000 t emisji CO2.

Wybór miejsca na budowę pierwszej instalacji biogazowej Green Genius jest wynikiem korzyści, jakie potencjalnym inwestorom oferuje region.

– Turowiec został wybrany ze względu na doskonałą lokalizację i chęć współpracy mieszkańców, władz oraz okolicznych przedsiębiorców – zaznacza Beata Snarska, Dyrektor generalna Green Genius w Polsce. -Jest to obszar charakteryzujący się wysoko rozwiniętą działalnością rolniczą i przemysłową, a co za tym idzie, będzie zapewniał znakomite zaopatrzenie obiektu w surowce. Oferuje też liczne możliwości późniejszego zagospodarowania produktów ubocznych procesu. Oprócz tego niezwykle ważny dla nas jest fakt, że otrzymaliśmy zielone światło ze strony lokalnych społeczności, co ostatecznie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto zainwestować w instalację na terenie Turowca – podkreśla Snarska.

Green Genius rozpoczyna budowę

Biogazownia w Turowcu nastawiona jest na głównie współpracę z lokalnymi gospodarstwami rolnymi, a także okolicznymi obiektami przemysłowymi, takimi jak np. gorzelnie, cukrownie i inne.

– Cieszymy się, że firma Green Genius zdecydowała się zainwestować właśnie w naszym regionie – komentuje Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.- W okolicach Turowca zlokalizowane są liczne gospodarstwa rolne. Dzięki biogazowni to, co dla jednych jest odpadem, dla innych stanie się wartościowym surowcem. To dobry krok w kierunku zrównoważonej gospodarki i większej niezależności energetycznej w naszym regionie. Niewątpliwie zrealizowane przedsięwzięcie będzie korzystne dla gminy Wojsławice i jej mieszkańców – tłumaczy.

Fermentacji poddawane będą lokalne surowce rolnicze i przemysłowe, w tym m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków oraz inne, uboczne produkty rolne. Co istotne, produkcja oparta na takich surowcach odznacza się zdecydowanie mniejszymi uciążliwościami zapachowymi.

Instalacja będzie wyposażona w najbardziej zaawansowane, ekologiczne rozwiązania technologiczne. W projekcie uwzględniono m.in. zamkniętą linię przygotowania granulatu organicznego, z której część ciepła będzie wykorzystywana do odzysku. Na terenie biogazowni obok komory fermentacyjnej zlokalizowane będą zbiorniki na powstały biogaz oraz stacja uzdatniania gazu. Większość procesów odbywać się będzie w zamkniętym, szczelnym cyklu – zarówno na etapie przechowywania surowców, przygotowania produkcji jak i magazynowania produktów końcowych układu.

Ścisła współpraca z rolnikami

Green Genius planuje ścisłą współpracę z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami także na etapie zagospodarowania pofermentu. Powstała w procesie frakcja płynna oraz suszony granulat organiczny mają zostać przeznaczone do nawożenia pól.

Planowane zakończenie budowy obiektu przewidziano na 1 marca 2022 roku.

Green Genius od lat rozwija projekty biogazowe i fotowoltaiczne na europejskich rynkach, przede wszystkim w Polsce, Litwie, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech. Łączna moc zrealizowanych instalacji PV w Polsce już wkrótce osiągnie 154 MW. Planowany portfel projektów biogazowych Green Genius na terenie kraju do 2025 roku to 20 MW. W branży biogazowej firma funkcjonuje od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się 11 biogazowni w Litwie i 8 w Białorusi o łącznej mocy ponad 20 MW. Biogazownia nieopodal litewskiego Vievis jest jedną z najbardziej zaawansowanych we wszystkich krajach bałtyckich.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: mat.pras. Green Genius, na zdj. biogazownia koło Vievis
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE