W poniedziałek 15 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się konferencja podsumowująca Polski Kongres Energii Odnawialnej – cykl spotkań prezentujący perspektywy rozwoju, stan prawny i praktyczne aspekty związane z szeroko pojętym inwestowaniem w zieloną energię w Polsce.

– Grajmy wspólnie w zielone – powiedział prezes MTP Andrzej Byrt otwierając konferencję i podkreślił, że rozwój OZE leży w interesie wszystkich: rządu, społeczności lokalnych, prosumentów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. były premier Waldemar Pawlak, poseł Jacek Najder, wiceprezes PSEW Grzegorz Skarżyński, Sebastian Stępnicki z Ministerstwa Gospodarki oraz prezes PV Polska dr Stanisław Pietruszko.

Reklama

Głównym tematem konferencji były możliwości rozwoju i finansowania OZE w Polsce w perspektywie obecnego stanu prawnego i rozwiązań przewidywanych przez ustawę o odnawialnych źródłach energii. Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego dyskutowana także o tym, co czeka branżę OZE w 2015 roku.

Niemal wszyscy prelegenci zgodzili się co do tego, że OZE są szansą na rozwój Polski, a dywersyfikacja źródeł energii jest istotna. – Energia odnawialna nie musi być energią odległej przyszłości – podkreślił wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Waldemar Pawlak, podobnie jak podczas spotkania w Łodzi powiedział, że Polska jest w stanie zastąpić import rosyjskiego gazu instalując w każdej gminie jedną biogazownię, jeden wiatrak i kolektor słoneczny na 10 ha powierzchni. Dodał także, że konkurencja wobec koncernów energetycznych na lokalnych rynkach energii zmieni układ sił.

Jednocześnie wszyscy biorący udział w spotkaniu zgodzili się, że brak zarówno ustawy o OZE jak i  precyzyjnych mechanizmów finansowania stopuje rozwój zielonej energii. – Polska stoi przed ogromną szansą jaką dają OZE. Możemy zwiększyć energetyczną efektywność – powiedział Leszek Kurek z Urzędu Miasta Poznania podkreślając, że Wielkopolska ma duże doświadczenia w upowszechnianiu wiedzy ekologicznej. Dodał jednak, że rozwój OZE niesie ze sobą mankamenty wśród których wymienił:

– konflikty społeczne,

– wzrost cen surowców leśnych,

– obawy o wzrost emisji zanieczyszczeń,

– stosunkowo drogie finansowanie OZE,

Podsumowując swoją wypowiedź Leszek Kurek odwołał się do doświadczeń niemieckich. – Uczmy się od ekspertów – zakończył.

O niemieckim rynku opowiadał Matthias Rehm, główny specjalista ds. ekonomicznych w RFN. Wymienił on kilka czynników, dzięki którym nastąpił dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych w Niemczech. Wg niego stałe taryfy dopłat do OZE są gwarancją sukcesu.

Dużo emocji wywołał temat ustawy o OZE. Większość zaproszonych gości zgodziła się co do tego, że system aukcyjny, który nie sprawdził się w innych krajach, nie sprawdzi się także w Polsce. Według Waldemara Pawlaka, jeśli Sejm nie uelastyczni przepisów dot. energii odnawialnej spowoduje to spowolnienie inwestycji w tym sektorze, szczególnie w duże projekty. Bardziej zdecydowanie wypowiedział się na ten tematJacek Najder: Ustawa od OZE rodziła się w bólach. Nie rozumiem, dlaczego została zmieniona koncepcja wsparcia OZE w Polsce w kierunku systemu aukcyjnego. Liczę na to, że uda się wprowadzić poprawki, które sprawią, że ustawa będzie bardziej przyjazna. Ale nawet wtedy, będzie ona niezbyt zadowalająca – dodał poseł.

Z kolei Sebastian Stępnicki z MG powiedział, że cele w zakresie wytwarzania zielonej energii są realizowane z nawiązką. – Jeśli coś nie przyniesie pożądanych efektów – zmienimy przepisy w ustawie. Będziemy równać do celów unijnych. Wg mnie polityka idzie w dobrym kierunku, jest zrównoważona i realizuje wyznaczone cele, dodał specjalista MG.

Kolejne panele dyskusyjne podczas PKEO dotyczyły technologii OZE w Polsce oraz spółdzielni energetycznych jako niemieckiego przepisu na sukces. Udział w dyskusjach brali m.in Bogumił Ogrodnik z firmy Viessmann, Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw, Wojciech Stawiany z NFOŚiGW i Waldemar Pawlak.

W konferencjach PKEO „Energia Jutra” do grudnia 2014 uczestniczyło ponad 2000 osób i 100 ekspertów.

W 2015 roku planowane są kolejne spotkania poświęcone zagadnieniem OZE.

Zdjęcie: J. Kamińska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE