Obserwując branżę pelletową od ponad 10 lat wiem jedno – nic w niej nie jest pewne. Cena, dostępność surowca, zbyt – to wszystko potrafi się zmieniać z miesiąca na miesiąc. A producenci potrafią przejść od skrajnej euforii do snucia katastroficznych wizji o końcu branży, w której już nic się nie opłaca. Trudno się w tym wszystkim połapać.

Reklama

Maciej Roik
Maciej Roik

Perspektywa obserwatora, a nie aktywnego uczestnika rynku, pozwala mi jednak na chłodno ocenić kształtujące się trendy – pisze Maciej Roik, wydawca Magazynu Biomasa. I dlatego mogę napisać z pełną odpowiedzialnością – pellet jest paliwem, które w najbliższych latach będzie ważnym elementem energetycznego miksu.

Pellet – ważny element energetycznego miksu

Przy stopniowym odchodzeniu od węgla i gazu, przy wyśrubowanych ekonormach, które w najbliższym czasie zaczną obowiązywać w Polsce, nie ma innej możliwości. Pompy ciepła, które w ostatnich latach masowo zaczęły przejmować rynek urządzeń grzewczych okazały się sporym niewypałem. Gaz będzie coraz droższy, a zmierzch węgla wydaje się oczywisty, nawet dla największych zwolenników jego spalania. Co nam pozostało?

Pellet, który jest produkowany w kraju, z polskich odpadów drzewnych, w napędzających rodzime PKB fabrykach.

I o tym właśnie będziemy rozmawiać podczas dziewiątej edycji Forum Pelletu. Jak skutecznie budować rynek? W jaki sposób docierać do świadomości konsumentów? Jak uzyskać polityczne wsparcie dla sektora pelletowego? To tylko kilka z wielu problemów i zagadnień, które będziemy omawiać. Nasze coroczne spotkanie stanie się też okazją do integracji i podsumowania mijającego roku.

W imieniu całego zespołu „Magazynu Biomasa”, serdecznie Państwa zapraszam do udziału. Do zobaczenia w Gdyni już 10-11 czerwca!


Sprawdź szczegóły i program 9. Forum Pelletu


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa! Sprawdź poniżej:

tekst: Maciej Roik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE