Facebook opublikował raport, z którego wynika, że w minionym roku światowy gigant korzystał wyłącznie z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Czy spowodowało to znaczące zmiany w zakresie obniżenia emisji CO2?
Celem zerowa emisja CO2 do 2030 r.
Obniżenie emisji CO2 to nadrzędny cel wielu korporacji i przedsiębiorstw w zakresie aktywności proekologicznych. Firmy wdrażając strategię zrównoważonego rozwoju, prowadzą politykę, w ramach której działania na rzecz klimatu są jedną z kluczowych kwestii. Facebook zapowiedział, że strategicznym celem firmy jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2030 roku. Jak wynika z opublikowanego raportu, plan jest wcielany w życie.
Emisja CO2 spadła o 94%
W raporcie Facebook wskazuje, że jego emisja CO2 pochodząca z działalności operacyjnej w porównaniu do 2017 roku spadła o 94%. W 2020 roku 100% energii wykorzystanej przez firmę pochodziło z odnawialnych źródeł energii. Z raportu opublikowanego przez korporację wynika, że Facebook zużył w 2020 r. 7,17 TWh energii elektrycznej (w całości pochodzącej ze źródeł odnawialnych). W publikacji korporacja zapewnia, że w bilansie energii elektrycznej wzięto pod uwagę np. zużycie energii przez pracowników w czasie pracy zdalnej, z domów. Zużyta przez nich energia została również zakontraktowana w źródłach odnawialnych i policzona zgodnie z metodologią GGP (Greenhouse Gas Protocol).
Przeczytaj także: Powstaje farma wiatrowa Lech Nowy Staw
Największa farma fotowoltaiczna w Teksasie to nie wszystko
Firma korzysta z prawie 6 GW zakontraktowanych mocy w OZE – to źródła, z których kupuje energię. Źródła wiatrowe i słoneczne wykorzystywane już przez Facebook osiągnęły moc 2,8 GW. Własnością korporacji jest między innymi jedna z największych farm słonecznych w Teksasie o mocy 300 MW. Razem z projektami OZE, których ukończenie planuje się na przestrzeni kolejnych trzech lat firma ma w sumie ponad 5,7 GW. Są to przedsięwzięcia na wielką skalę, bo wymagające ok. 7,4 mld dolarów inwestycji. Na 2021 r. firma zapowiedziała zakontraktowanie energii z kolejnych 900 MW źródeł odnawialnych, w tym np. z pierwszej swojej instalacji o mocy 180 MW składającej się z fotowoltaiki i magazynu energii.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!