Aomori to miasto w Japonii, które zasłynęło z tego, że nazywa się je najbardziej zaśnieżonym miastem na świecie. Wkrótce może także zyskać sławę jako miejsce, gdzie śnieg zamienia się w energię.

Czysta energia z Aomori

Aomori leży w północnej części wyspy Honsiu. Jego mieszkańcy borykają się z ciężkimi zimami i nadzwyczaj obfitymi opadami śniegu, którego usunięcie, choćby z dróg i budynków, wymaga dużego nakładu sił i pieniędzy. W zeszłym roku lokalne władze musiały wydać na ten cel równowartość 46 milionów dolarów. Być może wkrótce nie będzie tej konieczności, a zalegający śnieg stanie się źródłem czystej energii.

Reklama

Japońscy naukowcy z University of Electro-Communications w Tokio wraz z lokalnym startupem Forte Co. zaczęli w grudniu badać możliwość wytwarzania energii elektrycznej ze śniegu. Pierwsze próby podjęto na terenie opuszczonej szkoły podstawowej, gdzie w basenie zmagazynowano duże ilości śniegu.


Dowiedz się jak działa instalacja OZE produkująca biometan


Energia ze śniegu

Naukowcy testują możliwość zasilania turbiny energią wytworzoną na skutek różnicy temperatur, jaka powstaje pomiędzy zimnym śniegiem, a ciepłem otaczającego go powietrza. Jeśli wszystkie testy zakończą się pomyślnie, produkcja energii ze śniegu ma ruszyć już wiosną.

Autorzy badania porównują wydajność swojej metody wytwarzania energii do wydajności elektrowni słonecznej i są zdania, że jej pozyskanie jest bardziej opłacalne, niż ma to miejsce w przypadku fotowoltaiki. Skuteczność tego systemu zależy w dużej mierze od współczynnika różnicy temperatur.

„Im większe różnice temperatur, tym większa wydajność wytwarzania energii” – powiedział portalowi Nikkei Asia jeden z badaczy, profesor UEC, Koji Enoki.

Energia ze śniegu mogłaby zaspokoić niedobory, z jakimi mamy do czynienia w dobie kryzysu energetycznego, a w przyszłości mogłaby być rozwiązaniem dla regionów o dużym zaśnieżeniu. Naukowcy będą prowadzić badania w Aomori do marca.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: interestingengineering.com; nordot.app

zdjęcie: ©Jayson-Photography/skiinfo

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE