Gasum, wiodący producent biogazu i przetwórca biodegradowalnych frakcji odpadów w krajach skandynawskich, rozpoczyna budowę biogazowni w szwedzkim Götene. Produkcja ma ruszyć na początku 2025 roku.
Nowa biogazownia Gasum
Nowa biogazownia w portfolio fińskiej firmy energetycznej otrzymała ostateczne pozwolenia na budowę. Zakład zlokalizowany w szwedzkiej miejscowości Götene to dla Gasum początek nowych inwestycji w intensywną produkcję biogazu.
Biogaz jest paliwem w pełni odnawialnym i przyjaznym dla klimatu, ponieważ jest produkowany przy użyciu różnych rodzajów odpadów organicznych. Zakład w Götene będzie wykorzystywał jako surowiec głównie obornik z sektora rolnego w okolicy. Biogazownia będzie przetwarzała około 400 000 ton surowca rocznie.
Oprócz energii – 120 GWh rocznie – zakład wyprodukuje 350 000 ton wysokiej jakości nawozów przyjaznych środowisku, które będą zwracane rolnikom dostarczającym surowiec.
6. Kongres Biometanu – sprawdź i zarejestruj się już dziś!
15 mln euro dofinanosowania
Gasum inwestuje w nową biogazownię w Götene 54 miliony euro, z czego 15 milionów zostało przekazanych jako dotacja z programu inwestycyjnego Klimatklivet Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.
W 2022 r. szwedzki rząd ogłosił długofalowy plan inwestycji dotyczących produkcji biogazu. Z budżecie na ubiegły rok na wsparcie sektora biogazu przeznaczono 47,9 mln EUR. Według wstępnych założeń na najbliższe dwa lata przewiduje się zwiększenie puli dotacji na ten cel 67 mln EUR rocznie. Inwestycja mogłaby potrwać do 2040 roku.
Pierwsza z pięciu dużych biogazowni w Szwecji
Elektrownia Götene jest pierwszą z serii pięciu wielkoskalowych biogazowni, które Gasum planuje wybudować w Szwecji w ciągu najbliższych kilku lat. Pozostałe lokalizacje to Borlänge, Kalmar, Sjöbo i Hörby.
„Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu realizacji projektu w Götene, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy silny wzrost zainteresowania biogazem w krajach nordyckich, a także w całej Europie. Biogazownia Götene będzie pierwszym krokiem w ambitnym planie Gasum dotyczącym zwiększenia dostępności energii odnawialnej dla naszych klientów, niezależnie od tego, czy są związani z sektorem transportu drogowego, morskiego czy przemysłu”- mówi Erik Woode, szef rozwoju i realizacji projektów w Gasum.
Gasum planuje również biogazownię w pobliżu Trondheim w Norwegii. Projekty są częścią strategii Gasum zakładającej inwestycje w zwiększenie dostępności nordyckiego biogazu w nadchodzących latach, co oznacza wzrost roli biogazu i handlu odnawialną energią elektryczną.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: Gasum
na zdjęciu Biogazownia Jordberga
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE