Po ukończeniu elektrownia o mocy 27,4 MWp w Zwolle w Holandii będzie największą na świecie pływającą elektrownią PV poza Chinami. W tym celu na jeziorze w kamieniołomie zainstalowano około 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 transformatorów pływających i 338 falowników.

Dr. Benedikt Ortmann, globalny dyrektor ds. Projektów słonecznych w BayWa re, wyjaśnia:

Reklama

W ciągu półtora roku wdrożyliśmy pływające systemy słoneczne o łącznej mocy zainstalowanej ponad 25 MWp. To czyni nas wiodącym w Europie deweloperem pływających ogniw fotowoltaicznych. Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu możemy teraz budować ten park słoneczny z niespotykaną dotąd prędkością.

W ciągu zaledwie dwóch tygodni zrealizowaliśmy 8 MW projektu, ostatnio do 1 MW dziennie. Dzięki zoptymalizowanym, coraz krótszym czasom budowy, zapewniamy, że ekspansja odnawialnych źródeł energii może przebiegać jeszcze szybciej. ”

Elektrownia w Zwolle będzie wyjątkowa

Projekt Bomhofsplas jest nie tylko wyjątkowy ze względu na szybki czas budowy. Jest również budowany prawie całkowicie neutralny pod względem emisji CO². Plac budowy jest w dużej mierze samowystarczalny ze względu na zużyty elektryczny sprzęt budowlany, a także narzędzia i łodzie elektryczne, które są ładowane przez pierwszą część parku słonecznego i akumulator o mocy 600 kW na miejscu.

Oprócz korzystania z nieużywanych obszarów i nowych możliwości, które pojawiają się dla właścicieli sztucznych wód, pływające układy słoneczne mają wiele innych zalet w porównaniu z układami otwartej przestrzeni. Obejmuje to łatwiejszą instalację, wyższą wydajność potencjalną dzięki efektowi chłodzenia wody oraz niższe koszty eksploatacji i konserwacji.

Benedikt Ortmann dodaje: „Nasza zdolność do budowy pływających systemów fotowoltaicznych w tak krótkim czasie jest ekscytującą nową szansą dla Europy, której celem jest, aby do 2050 r. Nie było CO2. Szczególnie ważne jest stosowanie właściwej, a przede wszystkim trwałej technologii.


Sprawdź również: Największa inwestycja energetyczna w Polsce po 1989 roku 


Dzięki naszej wiedzy i sile innowacyjnej opracowaliśmy dostosowany do potrzeb system pływających systemów słonecznych, który umożliwia wytwarzanie energii odnawialnej na sztucznych wodach – takich jak nieużywane kamieniołomy, jeziora i zbiorniki wydobywające żwir i piasek ”.

We współpracy z Zimmermann PV-Stahlbau GmbH, BayWa re opracowała własny pływający system PV. Opatentowany system „ Zim Float ” jest w stanie wytrzymać duże obciążenia wiatrem, falami i śniegiem i oferuje bezpieczną konstrukcję do bieżącej eksploatacji i konserwacji.

Po zakończeniu budowy będzie to czwarty pływający park słoneczny, który BayWa zbudował w ciągu półtora roku. Firma zakończyła już pobliski projekt o mocy 14,5 MWp w Sekdoorn, projekt o mocy 8,4 MWp w Tynaarlo i elektrownię o mocy 2,1 MWp w Weperpolder.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: solar0distribution.baywa-re.de
Zdjęcie: : Baywa re
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE