Las Pamięci to unikatowe w skali kraju miejsce, które choć znajduje się na terenie cmentarza miejskiego, to w niczym go nie przypomina. To przestrzeń wydzielona z myślą o potrzebie kontemplacji i wspominania zmarłych, która umożliwia zorganizowanie kameralnego ekologicznego pochówku w biodegradowalnych urnach.

Reklama

Nowy i niespotykany dotąd w Polsce sposób pochówku bliskich możliwy był do niedawana tylko na terenie największej poznańskiej nekropolii na Junikowie. Od zeszłego tygodnia w Poznaniu funkcjonuje drugi Las Pamięci zlokalizowany na Cmentarzu Miłostowo. 

Las Pamięci

Inicjatywa władz Poznania umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach, w spokojnym, zalesionym zakątku miejskich cmentarzy, który w niczym rzeczonych cmentarzy nie przypomina. Nie ma tu nagrobków, pomników, krzyży. Miejsca pochówku nie są w żaden sposób oznaczane.

Imiona i nazwiska zmarłych na życzenie rodziny umieszcza się na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach, gdzie można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty. Docelowo w Lesie Pamięci bliscy zmarłych będą mogli rozsypać ich prochy na terenie Lasu Pamięci, jednak w tej chwili polskie prawo tego zabrania.


Czytaj też: Fotowoltaika na cmentarzach. Czy trend się rozprzestrzeni?


Ekologiczny pochówek

Ekologiczny pochówek to nie pomysł poznańskiego magistratu. Na świecie stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, które mogą uczynić z pogrzebu rytuał nie wpływający tak negatywnie na środowisko. W Niemczech idea zbliżona do Lasu Pamięci nie jest niczym nowym. W okolicach Hannowveru od lat funkcjonuje RuheForst Deister, las, gdzie prochy zmarłego złożone w biodegradowalnej urnie umieszcza się pod ziemią, wśród zieleni i oznacza się drzewem, krzewem lub innym pomnikiem przyrody.

Szczególnie popularny i stosowany już 47 krajach jest sposób pochówku wymyślony przez hiszpańską firmę Bios Urn. Polega na tym, że ludzkie prochy także chowa się w biodegradowalnych urnach, z których po jakimś czasie wyrastają drzewa. W ten sposób śmierć staje się niejako początkiem nowego życia.

W USA coraz częściej wybieranym rodzajem alternatywnego pochówku, który pozwala jak najbardziej ograniczyć ślad węglowy powstający w czasie tradycyjnych pogrzebów jest kompostowanie. Popularność tego trendu tłumaczy poniekąd idea powrotu do ziemi. Ten rodzaj ekopogrzebu zalegalizowano już w pięciu stanach USA. Jeszcze bardziej ekstrawagancki jest pomysł amerykańskiego startupu, który przekształca prochy zmarłych w kamienie i diamenty.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

 

zdjęcie: poznan.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE