European Energy, światowy lider rynku OZE otrzymał od Komisji Europejskiej grant w wysokości 55 mln euro na budowę zakładu produkcji zielonego metanolu w Danii. Podpisanie umowy zaplanowano na początek przyszłego roku.
Zakład produkcji zielonego metanolu
Unijne pieniądze pomogą sfinansować budowę trzykrotnie większego zakładu niż funkcjonująca już fabryka e-metanolu Kassø. Według szacunków zakład będzie produkował ponad 100 000 ton zielonego metanolu rocznie i zmniejszy emisję CO2 o 150 000 ton/rok. Budowa ma rozpocząć się już w 2026 r., natomiast uruchomienie produkcji zaplanowano na przełom 2028/29 r.
Pierwszy zakład zielonego metanolu należący do European Energy zlokalizowany jest w Kassø w Danii, a jego ma zdolność produkcyjna to około 32 000 ton zielonego metanolu rocznie. Projekt dofinansowany przez KE zakłada budowę fabryki o trzykrotnie większej mocy, a jego realizacja zbliża UE i Danię do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
„Przykład duńskich projektów zielonego wodoru i e-metanolu pokazuje, że Unia Europejska docenia ich znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy”. – podkreślała Olga Sypuła, Country Manager European Energy Polska.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Zielone paliwo w Polsce
Na początku tego roku European Energy i dwie polskie gminy, Barwice i Grzmiąca, podpisały porozumienie w sprawie zbadania możliwości produkcji zielonego paliwa w Polsce, które umożliwiłoby produkcję zielonego e-metanolu i ciepła z odnawialnych źródeł energii. Dochody podatkowe, tworzenie nowych miejsc pracy, zwiększona konkurencyjność lokalnych firm, wkład w łagodzenie zmian klimatycznych i niezależność energetyczna – to tylko kilka korzyści, jakie inwestycje w produkcję zielonych paliw mogą przynieść samorządom i lokalnej społeczności. Potencjał przyszłego projektu będzie wymagał szczegółowej analizy, a wstępne badania skupią się na ocenie środowiskowej i dialogu z lokalnymi mieszkańcami, sąsiadami i interesariuszami.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE