Dachy spółdzielni mieszkaniowych to „ziemia obiecana” dla fotowoltaiki. Tak twierdzi Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze. Podczas wizyty w Poznaniu, razem z Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, spotkali się z zarządami poznańskich spółdzielni mieszkaniowych.

Celem spotkania ze spółdzielcami, które było kontynuacją spotkań odbytych w podpoznańskich gminach, jest upowszechnianie energetyki prosumenckiej i programów Energia Plus oraz „Mój prąd”.

Reklama

Przy okazji Piotr Woźny przypomniał, że gdy był ogłaszany program Energia Plus mało kto wierzył, że uda się go zrealizować. Dziś okazuje się, że to możliwe.

Dachy spółdzielni mieszkaniowych to „ziemia obiecana”

Mówił także o dokonanym usprawnieniu obsługi klienta przez firmy energetyczne, co powinni odczuć zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

Szczególny nacisk położył na instrumenty finansowe, które dynamizują zainteresowanie programami wsparcia. Są to nie tylko ulga termomodernizacyjna (odliczenie w PIT), ale przede wszystkim dotacje z programu „Mój prąd”.

 

– Na ten program przeznaczamy 1 mld złotych. Kwota ta pozwala nam dofinansować 300 proc. tego, co była na końcu trzeciego kwartału (chodzi o inwestycje w fotowoltaikę – przyp. red.) – zapewniał Piotr Woźny.

– Z naszych wyliczeń wynika, że dziennie w Polsce montowanych jest 200 instalacji fotowoltaicznych – dodała Jadwiga Emilewicz.

Dla zainteresowanych dobrymi informacjami są:

  • obniżenie VAT-u na instalacje PV z 23 na 8 proc.
  • zwolnienie dotacji z podatku dochodowego – beneficjent otrzyma on więc 5 tys. zł „na rękę”.

„Mój prąd” ruszył na początku września. Wsparciem objęte są mikroinstalacje o mocy 2-10 kW. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej i wynosi do 5 tys. zł.

Z zarządami spółdzielni mieszkaniowych rozmawiano przede wszystkim o założeniach nowego wsparcia prosumentów, koncepcji działającego grupowo „wirtualnego prosumenta”, opustach, zmodyfikowanych mechanizmach rozliczania opłaty dystrybucyjnej.

Najważniejszymi efektami nowego systemu mają być:

  1. Większa liczba podmiotów będzie mogła skorzystać z systemu wsparcia prosumentów (m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, JST).
  2. Łatwiej będzie zostać prosumentem – redukcja kosztów związanych z zakupem instalacji.
  3. Stworzenie powszechnego mechanizmu umożliwiającego zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej przez odbiorców końcowych, poprzez stabilizację kosztów wytwarzania.
  4. Wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju i odbiorców energii poprzez budowę systemu rozproszonych źródeł wytwarzania energii elektrycznej.
  5. Zmniejszenie wpływu wahań cen paliw oraz cen emisji CO2 na krajowe koszty wytwarzania energii (dzięki stabilnym kosztom wytwarzania energii elektrycznej w PV).
  6. Dodatkowe rozwiązania regulacyjne wspierające działania władz centralnych i samorządowych, pozwalających poprawić jakość powietrza.

Piotr Woźny wspomniał, że chciałby, by spółdzielnie mieszkaniowe tak szybko działały w kwestii fotowoltaiki, jak niegdyś, gdy mieszkał w Poznaniu, działo się to z telewizją kablową.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj.

Źródło: Magazyn Biomasa
Zdjęcie główne: Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE