Program „Czyste powietrze” zyskał nowych partnerów. 6 lipca ścieżkę bankową uruchomiły Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska. Klienci mogą ubiegać się o rządową dotację i powiązany z nią preferencyjny kredyt.

„Czyste powietrze” i kredyt bankowy

Udział banku w programie „Czyste Powietrze” ma na celu zwiększenie dostępności środków pozwalających na walkę ze smogiem. Będzie to skuteczna droga do poprawy jakości powietrza. Jak podkreśla Wojciech Hann, prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska, przystąpienie do programu jest dla BOŚ rzeczą naturalną, zgodną z polityką banku i ideą skutecznego wspierania założeń programu. Celem i misją „Czystego powietrza” jest przede wszystkim przyspieszenie termomodernizacji  domów jednorodzinnych. Szczególnie istotna jest wymiana kotłów generujących najwięcej zanieczyszczeń powietrza.

Reklama

– Jestem przekonany, że zaangażowanie sektora bankowego przyczyni się do znacznego podniesienia efektywności tego programu, dzięki powszechnej dostępności oddziałów oraz fachowej pomocy doradców. – mówi Wojciech Hann prezes Zarządu BOŚ.

Kto może skorzystać?

Z oferty mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych zainteresowanych m.in. wymianą pieca, zakupem pompy ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji paneli fotowoltaicznych czy ociepleniem budynku. Maksymalna wartość dotacji z programu „Czyste Powietrze” wynosi 37 000 zł. Uzyskanie rządowego wsparcia, o które można się starać w ramach tzw. ścieżki bankowej, jest możliwe przy jednoczesnym zaciągnięciu preferencyjnego kredytu.

– Jestem przekonany, że ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” otwiera drzwi do dofinansowania wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów kolejnym świadomym Polakom, którym zależy nie tylko na oszczędnościach w domowym budżecie i polepszeniu komfortu życia, ale także na poprawie jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy na co dzień – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Czytaj też: Czyste Powietrze – nowe zasady już weszły w życie


„Czyste Powietrze” i BOŚ

Kwota kredytu jaką można uzyskać po złożeniu wniosku w BOŚ to maksymalnie 100 tys. zł . Czas spłaty zobowiązania wynosi nie dłużej niż 12 lat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 6,11%. Bank nie wymaga wkładu własnego, a dodatkowo kredyt objęty jest gwarancją BGK.

Wnioski można złożyć w dowolnym oddziale BOŚ. Pracownicy pomogą w ich wypełnieniu. Wniosek o dotację zostanie wysłany w imieniu klienta do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).

„Czyste powietrze” i Alior Bank

Alior Bank oferuje dwa rodzaje kredytu: gotówkowy i ratalny. Maksymalna kwota kredytowania to 100 tys. zł. zarówno  w przypadku gotówki jak i rat. Zobowiązanie zaciąga się na okres do 10 lat. RRSO dla kredytu gotówkowego wynosi 7,43 proc., a dla ratalnego – 5,85 proc.

W przypadku chęci skorzystania z kredytu gotówkowego należy udać się do oddziału Alior Banku i złożyć wniosek. Bank wysyła go do właściwego wfoś. W przypadku akceptacji wniosku, fundusz wypłaci pieniądze, a bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu. W przypadku kredytu ratalnego wniosek należy złożyć bezpośrednio u partnera handlowego banku, u którego chcemy dokonać zakupu towarów lub usług. Sprzedawca wyśle wniosek o dotacje do wojewódzkiego funduszu.

Dotacja i kredyt

Połączenie dwóch produktów finansowych – dotacji i kredytu – sprawia, że w praktyce koszt kredytu może być w dużej części spłacony dzięki rządowemu dofinansowaniu. BOŚ jest drugim po Aliorze bankiem, w którym można już zaciągnąć kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wkrótce mają dołączyć kolejne placówki.

Łączna pula środków, w ramach której banki będą przekazywać do wfośigw wnioski o dotacje w formie częściowych spłat kapitału kredytu bankowego w latach 2021-2022, wynosi do 1,5 mld zł.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE