Ponad 100 miast na całym świecie jest zasilanych przez co najmniej 70 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. A to oznacza, że stawiają na OZE.

Reklama

OZE potrzebne w miastach

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej,  miasta odpowiadają za 70 proc. emisji CO2  wytwarzanego przez człowieka. Samochody, systemy ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia pracują przez całą dobę,  zużywając energię i emitując zanieczyszczenia. Jednak coraz więcej miast dąży do pozyskania coraz większej części tej energii z odnawialnych źródeł tak, aby stać się bardziej zrównoważonym i, ostatecznie, przeciwdziałać zmianom  klimatycznym.

Na całym świecie 570 miast zgłosiło swoje osiągnięcia do projektu non-profit grupy CDP. Według CDP już ponad 100  otrzymuje co najmniej 70 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a ponad 40 ma już 100 proc.  odnawialnych źródeł energii.

Te liczby wyglądają imponują. Trzeba jednak pamiętać, że energia elektryczna to nie wszystko. Pozostaje jeszcze  ogromna część energii z ogrzewania i transportu.

OZE nie zawsze dobre dla środowiska

Co więcej, „odnawialne” nie zawsze oznacza przyjazne dla  środowiska. Większość z 40 miast osiągających wysokie wyniki otrzymuje energię elektryczną  z elektrowni wodnych, co jest kontrowersyjne z powodu wpływu zapór na środowisko.

Połowa ludzi na świecie żyje w miastach, a co najmniej 90 proc. ludzi na obszarach miejskich oddycha powietrzem,  które nie spełnia standardów Światowej Organizacji Zdrowia.

 

Więcej znajdziesz w najnowszym Magazynie Biomasa. Sprawdź!

 

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE