Startuje kolejny nabór do programu „Ciepłownictwo powiatowe”. Na finansowanie inwestycji zarezerwowano 500 mln złotych.


REKLAMA

Reklama

Ciepłownictwo powiatowe

„Uruchomiony w 2019 r. program pilotażowy przeznaczony dla ciepłowni powiatowych, potwierdził duże zainteresowanie wsparciem dla lokalnych systemów ciepłowniczych. To odpowiedni czas na wdrożenie kolejnego etapu i rozszerzenie programu. Dziś rozpoczynamy nabór wniosków na nowych zasadach. Na dofinansowanie inwestycji, które usprawnią transformację ciepłownictwa w powiatach zarezerwowaliśmy 500 mln zł” – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak podkreślił minister Kurtyka, w miastach do 50 tys. mieszkańców na 164 systemy ciepłownicze jedynie 10 spełnia kryteria efektywnych systemów ciepłowniczych (wg danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie).

Program „Ciepłownictwo powiatowe” w nowej odsłonie przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców. Pozwoli na rozwijanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii, a w konsekwencji podniesie jakość życia mieszkańców – powiedział.

Jak dodał, lokalne systemy ciepłownicze posiadają olbrzymi potencjał dla wdrożenia technologii, które wykorzystują lokalnie dostępne odnawialne źródła energii, innowacyjnego łączenia wytwarzania oraz magazynowania ciepła.

Szef resortu klimatu zwrócił też uwagę, że magazynowanie energii w systemach ciepłowniczych może być niskokosztową alternatywą pozwalającą na stabilizowanie pracy sieci energetycznej w okresach wzmożonej produkcji energii z wielkoskalowych projektów OZE, ale także zwiększenie produkcji energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji w szczytach zapotrzebowania, gdy warunki naturalne ograniczają generację ze źródeł odnawialnych.

O programie

Celem programu „Ciepłownictwo powiatowe” jest ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza.

Przed sektorem ciepłowniczym duże wyzwania, dlatego wraz z  Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chcemy wspierać lokalne ciepłownie, których nie stać na modernizację. Poprzez program  „Ciepłownictwo Powiatowe” chcemy, aby samorządy jeszcze efektywniej wykorzystywały możliwości ciepłowni i zmniejszały koszty utrzymania systemu – zaznaczył wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Całkowity budżet programu wynosi 500 mln zł, z czego 150 mln zł zarezerwowano na dotacje, a 350 mln zł na zwrotne formy dofinansowania.

Jednym z postulatów środowisk ciepłowniczych i jednostek samorządu terytorialnego było rozszerzenie katalogu beneficjentów, dlatego w nowym naborze będą mogły ubiegać się spółki w których samorząd posiada ponad 50 proc. udziału. Dotychczasowe minimum wynosiło 70 proc., co ograniczało możliwość uczestnictwa w programie podmiotów o mieszanej strukturze własnościowej – podkreślił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Dzięki zmianie minimalnej wartości pożyczki, z 1 mln zł do 500 tys. zł, o dofinasowanie będą mogły również wnioskować także podmioty o mniejszych możliwościach inwestycyjnych, co umożliwi im  stopniowe dochodzenie do statusu efektywnych systemów ciepłowniczych – dodał minister Kurtyka.

Program „Ciepłownictwo powiatowe” oferuje wsparcie dla szeregu przedsięwzięć, które mają na celu ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery, zwiększenie efektywności systemów ciepłowniczych, modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych.

Na finansowanie mogą też liczyć inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, w tym w szczególności te w których do produkcji energii wykorzystuje się OZE, ciepło odpadowe, ciepło pochodzące z kogeneracji, paliwa niskoemisyjne gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Ministerstwo Klimatu
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE