Ciepło z produkcji szkła? AGC Flat Glass (Tajlandia), Turboden (spółka z grupy Mitsubishi Heavy Industries) i GreenTech Solution (GTS) nawiązały współpracę w celu zaprezentowania referencji dotyczących emisji dwutlenku węgla w zakresie odzyskiwania ciepła odpadowego i produkcji zielonej energii w zakładzie AGC Float Glass Plant w Samut Prakan w Tajlandii.

Reklama

Ambitne cele polegają na scentralizowaniu strategii zrównoważonego rozwoju z wymiernymi parametrami i zademonstrowaniu ram integracyjnych w celu przyspieszenia dekarbonizacji.

Zasilanie niewykorzystanego źródła energii do produkcji energii elektrycznej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla

W zakładzie AGC Flat Glass Samut Prakan ważną częścią procesu produkcji szkła float jest piec, który pracuje w wysokich temperaturach powyżej 1000 stopni Celsjusza, 30% ciepła jest tracone i niewykorzystywane. Pod względem koncepcyjnym odzyskiwanie ciepła odpadowego na potrzeby własne jest elastycznym i efektywnym wykorzystaniem zasobów. To ciepło będzie generować energię elektryczną neutralną pod względem emisji CO2 dzięki wdrożeniu innowacyjnej instalacji z organicznym cyklem Rankine’a (ORC).

System ogranicza emisje gazów cieplarnianych (GHG) poprzez zastąpienie części zużycia energii sieciowej oszczędnością energii i redukcją emisji CO2. Oczekiwana redukcja emisji CO2 wynosi 7 845 ton rocznie, co odpowiada ilości CO2 wyprodukowanej w celu dostarczenia energii elektrycznej do 1500 domów w ciągu jednego roku i odpowiadającej ilości CO2 pochłoniętej przez 40 km2 lasów w ciągu jednego roku.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dodatkowo, to wspólne partnerstwo jest pierwszym przypadkiem przyjętym do procesu produkcji szkła jako Projekt Modelowy JCM* wybrany przez Ministerstwo Środowiska Japonii.

– Jesteśmy dumni, że nasze produkty są jednym z najlepszych rozwiązań do budowy budynków energooszczędnych. Nieustannie pracujemy nad poprawą efektywności środowiskowej naszej produkcji szkła float, dążąc do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 30% do roku 2030. Projekt ORC jest jednym z wielkich kroków w kierunku naszych celów dekarbonizacji poprzez sojusz z rozwiązaniami Turboden i GreenTech jako projekt modelowy JCM, a my pójdziemy dalej, aby wnieść wkład w naszą odpowiedzialność społeczną i tajski przemysł – mówił Taku Ohashi, prezes AGC Flat Glass (Tajlandia) PLC.

– To trzeci system ORC dostarczony przez firmę Turboden dla AGC Group, jednego z głównych światowych producentów szkła płaskiego. Ponadto jest to trzeci projekt Turboden wyróżniony Mechanizmem Wspólnego Kredytowania. Rozwiązania Turboden w rzeczywistości pasują do tego typu mechanizmu finansowania i podobnych – mówił Paolo Bertuzzi, dyrektor generalny firmy Turboden SpA.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

(*) Ministerstwo Środowiska Japonii wdraża „Projekty modelowe JCM”, które zapewniają wsparcie finansowe pokrywające do połowy początkowych kosztów inwestycji. Celem tego wzorcowego projektu jest wsparcie finansowe realizacji projektów redukujących emisję GHG poprzez wykorzystanie wiodących technologii dekarbonizacyjnych w krajach rozwijających się, aw zamian pozyskanie kredytów JCM na osiągnięcie redukcji emisji GHG Japonii oraz celu redukcji emisji krajów partnerskich.
Źródło: Turboden
Zdęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE