Czy możliwe jest ponowne wykorzystanie ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej? Będą to sprawdzać światowy producent komponentów i rozwiązań technologicznych dla chłodnictwa i ogrzewnictwa – firma Danfoss wraz z UM Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce i Grupą Rambøll. 1 lutego podpisano porozumienie o współpracy.

Reklama

Ciepło odpadowe – największe na świecie niewykorzystane źródło energii

Ciepło odpadowe jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii. Podczas pracy silnika czy innego urządzenia, generowane jest ciepło. Przemysł, tunele metra, supermarkety, centra danych, oczyszczalnie ścieków czy instalacje elektrolizy wodoru wytwarzają znaczne ilości ciepła, które można przechwycić i po raz kolejny wykorzystać.

Ponowne zagospodarowanie ciepła powstającego w różnych obszarach jest dla współczesnej gospodarki rozwiązaniem koniecznym w skutecznej walce z niekorzystnymi zmianami klimatu.

Warszawa posiada największy w UE system ciepłowniczy, który składa się z ponad 1800 kilometrów rur dostarczających ciepło do budynków w mieście, niestety jest niemal całkowicie oparty na czterech ciepłowniach wykorzystujących paliwa kopalne. Na rozległym obszarze, który tworzy warszawski system ciepłowniczy, znajduje się wiele potencjalnych źródeł ciepła odpadowego, które czekają na efektywne wykorzystanie. Wśród nich znajdują się stacje warszawskiego metra.


Czytaj też: Jak odzyskać ciepło odpadowe?


Co roku w tunelach metra marnuje się łącznie 62 GWh ciepła

Co roku w tunelach metra marnuje się łącznie 62 GWh ciepła. Jest to równowartość rocznego zapotrzebowania na ciepło dla ponad 14 000 osób mieszkających w Warszawie. Dzięki technologiom, które już dziś istnieją, ciepło to może być przechwytywane i recyrkulowane w sieci ciepłowniczej, pomagając utorować drogę do w pełni zdekarbonizowanego systemu ogrzewania w stolicy.

Firmy duńskie uczestniczące w porozumieniu – Danfoss, GEA, Bjerg Akitektur, Elogic i Rambøll Group – chcą aktywnie wesprzeć władze Warszawy w rozwoju ekologicznych rozwiązań służących zarówno mieszkańcom, jak i środowisku naturalnemu. W efekcie podczas wizyty Króla Danii Fryderyka X podpisano porozumienie o współpracy.

Memorandum jest ważnym krokiem, który ułatwi ponowne wykorzystanie ogromnych ilości ciepła odpadowego dostępnego w Warszawie i innych dużych miastach w Europie – mówił Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland. Zamiast marnować już wyprodukowaną energię, podejmujemy aktywne kroki w celu jej przechwycenia i ponownego wykorzystania, torując drogę do w pełni zdekarbonizowanego systemu ogrzewania w miastach takich jak Warszawa. Potencjał tkwi nie tylko w metrze warszawskim, ale również w oczyszczalni ścieków, klastrach przemysłowych i centrach danych zlokalizowanych w dużych miastach w całej Europie. Ciepło nadmiarowe może stać się istotnym źródłem zielonej energii.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: dansfoss.com

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE