Ciepło odpadowe można recyklingować! Na co dzień nie jest ono postrzegane jako źródło energii, jednak drzemie w nim ogromny potencjał, a ludzkość już teraz dysponuje technologiami, które mogą je wykorzystać. Niestety nadal nie wdraża się tych rozwiązań w wystarczającym stopniu.
Czytaj też: ORLEN do 2030 r. wyda 120 mld zł na zielone inwestycje
Potencjał ciepła odpadowego
Ciepło odpadowe powstaje jako proces uboczny wielu procesów fizycznych. Skutecznie zagospodarować można to, które generowane jest w elektrowniach, przemyśle i w budynkach komercyjnych. Według szacunków rocznie w Unii Europejskiej produkuje się 2860 TWh łatwego do przechwycenia ciepła odpadowego. Taka ilość byłaby wystarczający, aby pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę wszystkich państw członkowskich.
Zagospodarowanie ciepła odpadowego podniosłoby wydajność gospodarki oraz przyczyniło się do spadku cen energii dla konsumentów. Wyeliminowanie konieczności zakupu paliw kopalnych obniża koszty ogrzewania, a przy okazji zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Recykling ciepła to element transformacji energetycznej. Szacuje się, że pełne wdrożenie go mogłoby przynieść oszczędności na poziomie 67,4 mld euro rocznie, co wylicza się na podstawie samego tylko ograniczenia zużycia paliw.
Zmarnowane źródło energii to potknięcie gospodarcze
Czytaj też: „Przyszłość fotowoltaiki to budynki wielorodzinne”. Pierwszy zbiorowy prosument już działa
W Europie ogrzewnictwo rocznie pochłania 50% energii, z czego znakomita część wytwarzana jest z paliw kopalnych. Jednocześnie ciepło produkowane ubocznie w fabrykach, oczyszczalniach ścieków, centrach danych, supermarketach czy budynkach użytkowych w znacznej większości emituje się do atmosfery, zamiast wykorzystać je w ciepłownictwie. Ilość paliw kopalnych na planecie jest skończona, a przy obecnych możliwościach technicznych dystrybuowania ciepła odpadowego, poświęcanie cennych surowców zamiast przechwytywania już powstałej energii, jest zwyczajnym marnotrawstwem.
Aby przechwycić wytwarzane ciepło, potrzebna jest specjalna instalacja. Taka inwestycja zwraca się jednak bardzo szybko, ponieważ daje możliwość oszczędzenia na ogrzewaniu własnych budynków oraz może generować dochód, gdy nadmiar wyprodukowanej energii odda się do ciepłowni. Technologię można łączyć z innymi zielonymi rozwiązaniami, np. poprzez stosowanie CO2 jako czynnika chłodniczego. Dwutlenek węgla posiada bardzo dobre właściwości odzysku ciepła, a dodatkowo może pochodzić z carbon capture, co wprowadza w obieg gaz cieplarniany, który w przeciwnym razie przyczyniałby się do maksymalizacji ocieplenia klimatu.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!Zdjęcie: freepik
Źródło: Danfoss