„Transformacja energetyczna to dla nas już nie tylko wielka szansa, ale realne działania” – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A, informując, że należąca do spółki chilijska kopalnia Sierra Gorda działa wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z OZE.

warsztaty biometan
Jak informuje spółka, od stycznia do kopalni Sierra Gorda dostarczana jest energia elektryczna pochodząca z  wiatru, słońca, wody oraz systemów gromadzenia energii. Energię dostarcza firma AES Andes.

Reklama

OZE w dzień i w nocy

W ciągu dnia kopalnia jest zasilana energią elektryczną z OZE. Natomiast nocą Sierra Gorda korzysta z największego w Ameryce Łacińskiej magazynu energii, należącego także do AES Andes.

„Wykorzystanie zielonej energii w działalności Sierra Gorda to zakończenie trwającego dwa lata procesu, w którym kopalnia przechodziła od zużycia węgla do czystej energii. Od początku istnienia kopalnia wdrożyła szereg innowacji, jak choćby wykorzystywanie 100 proc. wody morskiej w procesach wydobywczych” –  czytamy w komunikacie.

Przejście na zieloną energię to jeden z celów strategicznych Sierra Gorda, które skutkuje zatrzymaniem emisji miliona ton CO2. Kopalnia Sierra Gorda podpisała długoterminową umowę na zakup energii elektrycznej z firmą zewnętrzną. Zużycie energii w 2023 roku jest szacowane na ok. 1310 GWh.


Dowiedz się jak działa instalacja produkująca biometan


KGHM – 5 razy „E”

„Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologia oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru” – podaje spółka.

W KGHM od 2021 roku obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Najważniejszym z nich jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30% względem roku 2020.

KGHM do 2030 r. planuje przejście w 50% na własną energię elektryczną, budując instalacje PV w lokalizacjach dogodnych pod kątem bezpośredniego przyłączenia się do oddziałów. W Polsce spółka prowadzi obecnie 10 projektów fotowoltaicznych.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: KGHM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE