Ceny pelletu wzrosły w Europie średnio o ponad 30 proc.

ceny pelletu

Szybujące ceny pelletu to w ostatnich miesiącach szczególnie paląca kwestia. Polscy konsumenci zmagają się z dużymi podwyżkami, które bywają impulsem do poszukiwania tańszego pelletu zza granicy. Czy rosnące ceny to tylko lokalny problem?

Jak kształtują się ceny w Europie?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny pelletu w kilku europejskich krajach. Okazuje się, że wszyscy użytkownicy płacą znacznie więcej, niż w ubiegłym roku.

Czeski skok cenowy

W Czechach, podobnie jak u nas, obserwuje się duży skok cenowy. Koszt energii, surowców, wysoki popyt i spadek importu, spowodowały podwyżki pelletu i brykietu o 35% w porównaniu do wiosny 2021 roku.  Niemniej jednak jest to wciąż stosunkowo niewielki wzrost w porównaniu do energii elektrycznej i gazu. Czescy eksperci w dłuższej perspektywie prognozują utrzymanie się trendu wzrostowego, w wyniku czego paliwa stałe będą dalej drożeć.

Austria – 31,9 proc. w górę

Analogiczną sytuację obserwujemy na rynku austriackim. Wyniki przeprowadzonego przez proPellets Austria badania wykazują przeszło 30-procentowy wzrost cen pelletu drzewnego.

Zgodnie z danymi z marca 2022 r. koszt pelletu wzrósł o 31,9 proc. w porównaniu do roku 2021. W Austrii za tonę tego paliwa trzeba zapłacić średnio 306 euro.

Austriaccy specjaliści dostrzegają jednak ogromną zaletę pelletu, jaką są jego relatywnie niskie koszty w porównaniu z innymi paliwami. Żadne inne paliwo o takim samym poziomie komfortu użytkowania nie może dorównać pelletowi drzewnemu pod względem opłacalności.

Aktualne porównanie kosztów różnych paliw, źródło: propellets.at

VII Forum Pelletu – zarejestruj się już dziś!


Rekordowy wzrost w Niemczech

Silny wzrost cen utrzymujący się już od września 2021r. odnotowali także Niemcy. Według badania przeprowadzonego przez Niemiecki Instytut Pelletu (DEPI), średnia cena pelletu drzewnego w marcu 2022 r. wyniosła tam 369,32 euro za tonę, podczas gdy rok wcześniej trzeba było zapłacić za tę samą ilość 239,83                euro. Daje to rekordowy w skali Europy wzrost o 54 proc.

W UK cena za tonę to ok. 450 euro

Nie inaczej ma się sytuacja w Wielkiej Brytanii. I tam klienci spotkali się z dużym wzrostem cen. Koszt pelletu zwiększył się od zeszłego roku o około 25-40 proc. Średnio tona paliwa kosztuje obecnie od 360-385 funtów, co w przeliczeniu na euro daje 428-458 €/t.

Pellet wciąż opłaca się najbardziej

Szczególnie ostatnie podwyżki są w dużej mierze rezultatem międzynarodowych sankcji, w wyniku których produkcja europejska zmniejszyła się  o około 12-15 proc. Niemniej jednak nawet w tej sytuacji podwyżki odnotowywane  w sektorze pelletu są znacznie niższe niż w przypadku innych paliw, jak olej lub gaz.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: waldera.cz; propellets.at, bioenergy-news.com; energienutzer.de

zdjęcie: shutterstock

This post is also available in: polski

ael