Dane z wyszukiwarki Google Trends posłużyły naukowcom do przeprowadzenia badań. Celem była analiza wpływu nastroju na giełdach akcji na giełdy towarowe. Okazuje się, że to ceny energii są najbardziej podatne na emocje inwestorów.
Emocjonalna giełda i ceny energii
Badacze z Akademii Leona Koźmińskiego przy współpracy z naukowcami z uniwersytetów w Pretorii i Kapsztadzie wspólnie opracowali analizę, której celem było wskazanie, czy nastroje inwestorów oddziałują na wzrosty oraz spadki na giełdach. Okazało się, że najbardziej podatne na wpływ emocji są ceny energii, a najmniej zbóż.
Niepewność jest przenoszona z giełd akcji na giełdy towarowe, co udało się udowodnić na podstawie użycia odpowiednich fraz w Google Trends. Naukowcy dostrzegli, że im mniej niestabilna sytuacja społeczna, tym bardziej negatywnie giełdy oddziałują na siebie.
Czytaj też: Reo.pl maksymalizuje przychody z obrotu energią z instalacji OZE
Metodologia badań
Wpisywane w Google Trends frazy dotyczyły sytuacji na rynku akcji, a analizie poddano wpisy z prawie 80 państw. Porównywano ze sobą okresy względnej stabilności oraz dużego napięcia w relacjach międzynarodowych, jak Arabska Wiosna, początek inwazji Rosji na Ukrainę czy pandemia COVID-19. Dwa pierwsze wydarzenia wpłynęły głównie na rynek paliwowy i energetyczny, a wirus spowodował silne powiązanie rynku finansowego z towarowym.
Ustalono, że w okresach niestabilności wzmaga się tendencja do wyszukiwania informacji związanych z potencjalnym zagrożeniem. Podmioty gospodarcze chcą w ten sposób zmniejszyć swoja niepewność i opracować strategię. Biorąc pod uwagę momenty wzmożonego wyszukiwania pewnych fraz, można zauważyć poziom emocjonalnego rozchwiania giełdowych inwestorów.
Nowe metody prowadzenia badań
Analiza udowodniła nie tylko to, jak niestabilne są ceny energii. Udało się dowieść, że zachowania w internecie to dużo lepsze narzędzie badawcze niż sondaże i ankiety. Wyniki Google Trends są bardziej wiarygodne, ponieważ wyszukiwarka daje większe poczucie intymności. Ankiety często opierają się na nieprawdziwych deklaracjach, ale wyniki Google Trends dokładnie obrazują, jakie emocje lub wątpliwości towarzyszą użytkownikom.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: pixabay
Źródło: PAP
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE