Centrum OZE w Kielcach coraz bliżej. Rozpoczęła się budowa nowoczesnego centrum odnawialnych źródeł energii spółki EkoEnergia Polska. W Kieleckim Parku Technologicznym, gdzie powstanie Centrum OZE, podpisano umowę z wykonawcą inwestycji.

Centrum OZE wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym i szkoleniowym powstaje na  terenach inwestycyjnych Kieleckiego Parku Technologicznego.

Reklama

Budować je będzie firma budowlana Anna-Bud. Inwestycję oszacowano na około 11 mln zł. Będzie ona dofinasowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego – działanie pn. Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Kliknij i sprawdź!


W pierwszej kolejności wybudowany zostanie budynek laboratoryjno-badawczy, w którym prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii.

– Chodzi o technologie fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Powstanie 49 stanowisk badawczych, gdzie będziemy je badać pod kątem maksymalnej wydajności w różnych warunkach pracy. To ma dać nam odpowiedź na pytanie, jakie rozwiązania stosowane w sektorze OZE są najbardziej efektywne i które z nich będą najlepsze dla poszczególnych użytkowników – przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego, osób fizycznych – tłumaczy Łukasz Dziedzic, prezes zarządu EkoEnergii.

Takie zakresy prac spowodowane są tym, że obecnie nie ma konkretnych drogowskazów, dobrych praktyk, które jasno wskazują, jak montować instalacje w polskich warunkach, by były one jak najbardziej opłacalne – twierdzi inwestor.

Centrum OZE w Kielcach do nauki

Centrum ma też spełniać inną rolę – przestrzeni do prezentacji rozwiązań OZE.

– Każdy będzie mógł sobie zobaczyć jak instalacje pracują i czy dane rozwiązanie jest dla niego odpowiednie. Będzie to także miejsce do prowadzenia szkoleń między innymi dla instalatorów – zapowiada Łukasz Dziedzic.

Pomysł na stworzenie takiego miejsca, jakim ma być Centrum OZE w Kielcach powstał już jakiś czas temu, ale dopiero teraz pojawiły się możliwości jego sfinansowania. Nie bez znaczenia jest także to, że rynek odnawialnych źródeł energii dynamicznie się rozwija.

Prezes EkoEnergii o stworzeniu miejsca, w którym znalazłyby się  wszystkie sklasyfikowane instalacje, myślał od dawna. Teraz pojawiła się okazja do tego by zdobyć dofinansowanie i rozwinąć biznes, bo jak zauważa, rynek OZE zmienia się w ogromnym tempie i należy na bieżąco go obserwować, by móc podążać za tymi zmianami. Kielce są też, wg EkoEnergii, doskonałą lokalizacją dla tej inwestycji.

– Powstaje tu profesjonalne zaplecze biznesowe. Park jest miejscem dobrze kojarzonym. To także doskonała lokalizacja, która jest bardzo ważna z punktu widzenia naszych klientów i kontrahentów, a także zaplecza kadrowego. Tu pomóc ma współpraca z Politechniką Świętokrzyską i Zespołem Szkół Informatycznych, które szkolą naszych potencjalnych pracowników. Organizujemy dla nich praktyki i „wyłuskujemy” najlepszych – mówi i zdradza, że budowa infrastruktury da początek kolejnym projektom badawczym, które EkoEnergia chce realizować w dalszej przyszłości.

Budowa Centrum OZE zakończyć się ma w kwietniu 2020 r.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło i zdjęcia: Kielecki Park Technologiczny, TeraGroup

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE