Został tydzień na zgłoszenie źródła ciepła w CEEB

CEEB

Inwentaryzacja źródeł ciepła w Polsce trwa już niemal rok. Właścicielom nieruchomości zostało już tylko kilka dni na wypełnienie deklaracji w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin upływa z końcem czerwca 2022 r.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – 5 milionów deklaracji

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) poinformował, że przekroczony został próg 5 milionów deklaracji składanych w systemie CEEB. Według pierwotnych założeń ewidencja miała obejmować docelowo około 5-6 mln budynków. Wynika z tego, że jesteśmy na finiszu.

Termin

Dla tych, którzy jeszcze nie dopełnili obowiązku, ważna informacja: termin składania deklaracji, upływa z końcem czerwca 2022 r. Ale tylko dla istniejących już budynków. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby, które wybudowały nowy dom, mają na rejestrację w systemie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła. Na spóźnialskich czekają kary. Za niedopełnienie obowiązku w terminie określonym w przepisach należy spodziewać się mandatu, który może wynieść od 500 zł do nawet 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu.


Czytaj też: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Będą kary za brak deklaracji?


Liderzy

Składanie deklaracji w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przebiega różnie w różnych regionach kraju. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przygotował ranking, na czele którego znalazły się gminy z największą ilością wniosków.

źródło: gunb.gov.pl

Maruderzy

W przypadku gmin z najmniejszą ilością złożonych wniosków, wśród 10 gmin z najgorszym wynikiem, trzy to reprezentanci województwa podkarpackiego i po dwie z Mazowsza i Małopolski.

źródło: gunb.gov.pl

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, grafika: gunb.gov.pl

This post is also available in: polski

ael