Nowoczesna biogazownia, która zagospodaruje bioodpady z terenu Bydgoszczy i kilkunastu okolicznych gmin ma być gotowa w 2026 r. Instalacja, która wyprodukuje ekologiczny gaz i nawóz kosztować będzie 126 mln zł netto. To jeden z największych tego typu projektów w Polsce.

Reklama

„Instalacja Recyklingu Organicznego Poprzez Fermentację Bioodpadów” to projekt, którego celem jest efektywne przetwarzanie (recykling) zbieranych selektywnie odpadów biodegradowalnych pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych.


W Krotoszynie też powstanie biogazownia na bioodpady


Biogazownia w Bydgoszczy już kolejne, po wybudowanej w ostatnich latach spalarni odpadów i nowoczesnej sortowni odpadów, przedsięwzięcie tego miasta, które znacząco zmniejszy ilość odpadów komunalnych podlegających składowaniu. Do biogazowni będzie bowiem mogło trafiać 45 tys. ton bioodpadów rocznie, z opcją zwiększenia tego strumienia nawet do 60 tys. ton. Instalacja wyprodukuje rocznie 8 GWh energii elektrycznej i cieplnej.

Biogazownia dla całej Metropolii

Inwestycja, na którą Bydgoszcz pozyskała 60 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW, zapewni zagospodarowanie odpadów bio z całego terenu Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, w skład którego obok Bydgoszczy wchodzą gminy: Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Rojewo, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Żnin a także Powiat Bydgoski i Powiat Nakielski.

– Miasto Bydgoszcz, rozwijając infrastrukturę , dąży do zapewnienia samowystarczalności w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych dla wszystkich gmin Metropolii Bydgoszcz. Budowa biogazowni, która przetworzy bioodpady z gmin w ekologiczną energię, stanowi kolejny krok w realizacji tego celu. Instalacja ta znacząco przyczyni się do zwiększenia ilości odpadów biodegradowalnych poddanych recyklingowi, co oznacza mniej składowanych odpadów. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i komfort życia mieszkańców miasta – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Biogazownia powstanie na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami w Bydgoszczy przy ul. Prądocińskiej 28, a więc z dala od zabudowy mieszkaniowej.

Źródło: ProNatura Bydgoszcz

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE