Producenci, dostawcy, odbiorcy, a także przedstawiciele regulatora – wszyscy zainteresowanie tym, by wspólnie porozmawiać o przyszłości branży w obliczu nowej ustawy OZE. W dniach 26 i 27 marca w Połańcu odbyła się IV edycji Forum Biomasy i Paliw Alternatywnych powermeetings.eu – produkcja, kontraktowanie, logistyka, zagospodarowanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Na Forum w Połańcu uczestniczyło prawie 300 osób.

Podczas dwudniowego Forum, przed uczestnikami wystąpili m.in. Janusz Pilitowski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej przy MG, dr hab. Inż. Jarosław Zuwała, zastępca dyrektora ICHPW ds. Badań i Rozwoju, a także Agnieszka Kędziora-Urbanowicz wraz z Adamem Sarnaszkiem, przedstawiciele firmy certyfikacyjnej SGS.

Reklama

W trakcie wydarzenia podjęto m.in. temat rynku paliw alternatywnych oraz nawozów na bazie popiołów ze spalania biomasy. Uczestnicy wysłuchali również referatu Marka Ryńskiego, z GDF SUEZ, który opowiedział o pionierskich rozwiązaniach wykorzystywanych w największym na świecie bloku energetycznym w całości opalanym biomasą w Połańcu.

Największe emocje wywołało jednak wystąpienie Bogdana Warchoła z Polenergii, który pokusił się o wskazanie miejsca producentów biomasy w obliczu nowej ustawy OZE. Według jego wstępnych szacunków, zużycie biomasy agro w 2016 roku może spaść o ok. 2.000.000 ton, z kolei zużycie biomasy leśnej może utrzymać się na dotychczasowym poziomie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Urzędu Regulacji Energetyki, Ministerstwa Gospodarki, jak również Patronatem Merytorycznym Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Zdjęcia: Redakcja

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE