Biomasa na Ukrainie: ogromny potencjał w zasięgu ręki

Biomasa na Ukrainie

Biomasa na Ukrainie to ogromny potencjał! 15 tys. osób pracuje na Ukrainie w sektorze bioenergii, który produkuje zaledwie ułamek krajowej energii i ciepła. Całe OZE, to około 8 proc. Plany są jednak ambitne – do 2020 roku produkcja 10 proc. energii ze źródeł odnawialnych, a do 2025 roku – 25 proc. Według założeń, do 2070 roku cała energia na Ukrainie ma się „zazielenić”.

W dniach 24-25 września w Kijowie odbywa się konferencja „Biomass for Energy”. Organizowane przez Ukraińskie Stowarzyszenie Bioenergii wydarzenie, ma stać się okazją do rozmowy na temat wyzwań jakie stoją przed ukraińskim sektorem energetycznym w najbliższych latach.

Biomasa na Ukrainie

– Ukraina jest krajem rolniczym i to stawia nas w uprzywilejowanej sytuacji jeśli chodzi o możliwości produkcji energii z biomasy – podkreślał Georgii Geletukha z Ukraińskiego Stowarzysznia Bioenergii, jednocześnie wskazując, że to możliwość by uniezależnić się energetycznie, równocześnie zostawiając w kraju dużą część 13 mld dol. rocznie, które nasi wschodni sąsiedzi wydają na gaz czy olej.

Szansą na poprawę sytuacji ma być też najnowsza, silnie nagłaśniana inicjatywa „Global 100 proc. RE Ukraine”, której współtwórcą jest znana ukraińska piosenkarka – Ruslana Lyzhychko. Jak podkreślała podczas spotkania artystka, dzisiaj wszyscy na Ukrainie powinni jak najmocniej włączyć się w transformację energetyczną.


Wszystko, co musisz wiedzieć o biomasie. Kliknij i sprawdź!


– Jestem tutaj, bo musimy zrobić wszystko, by zazielenić każdy metr kwadratowy Ukrainy – podkreślała piosenkarka. I dodawała: do naszej inicjatywy wciąż przystępują kolejne firmy i instytucje, które wiedzą, że musimy zrobić wszystko, by jak najszybciej przestawić się na zieloną energię.

„Magazyn Biomasa” jest patronem medialnym konferencji „Biomass for Energy”.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

This post is also available in: polski