Biogazownie odpowiadają na apel KOWR-u o przyjęcie chryzantem od hodowców i handlujących. „Przyjmę, bo po pierwsze mam taką możliwość. A po drugie czas pokazać społeczeństwu, że biogazownie pomagają jeśli trzeba”. Tak powiedział Magazynowi Biomasa z dumą jeden z nich.


Reklama

Biogazownie przyjmą chryzantemy?

W związku z obecną sytuacją, okresowym zamknięciem cmentarzy i wynikającymi z tego tytułu stratami przedsiębiorców zajmujących się handlem kwiatami rząd zdecydował się ich wesprzeć. Odkupione chryzantemy doniczkowe i cięte miałyby trafić do biogazowni. Jednak nie wszyscy biogazownicy widzą w tym interes.

Kilka dni temu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zwrócił się z zapytaniem do biogazowników. Czy przyjmą do utylizacji chryzantemy w doniczkach i cięte? Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada br. o pomocy dla hodowców i handlujących kwiatami przy cmentarzach.

Pieniądze, tytułem wsparcia, wypłacane będą do końca grudnia br.

Natomiast biogazownicy, do których zwrócił się KOWR, musieli dać odpowiedź o swojej gotowości do przyjęcia kwiatów do godz. 10 w dniu 6 listopada br.

Nie wszyscy się zdecydowali

Nie wszyscy się na to zdecydowali. Przyczyny? Przeróżne.

– Mam mieszane uczucia, co do tego pomysłu. Nikt nie poinformował nas, jak ma być dokładnie zakres odbioru chryzantem w doniczkach. Nie wiadomo, co z nimi oraz innymi rzeczami takimi jak folia, torf, kamienie zrobić – mówi jeden z biogazowników, do którego trafiło zapytanie z KOWR-u.

Inni twierdzi, że proces przyjęcia chryzantem wiązałby się z dodatkową, czasochłonną pracą, a w biogazowni jest tylko jeden pracownik. Dodatkowe zajęcie dla niego to także dodatkowe koszty. W związku z tym przedsiębiorca nie zdecyduje się na przyjęcie kwiatów. Właściciel innej instalacji również nie jest zainteresowany taką formą współpracy, bo ma małą biogazownię i nie ma możliwości przyjęcia dodatkowej masy substratów.

Inni zadeklarowali pomoc

Wśród zapytanych przez Magazyn Biomasa przedsiębiorców biogazowych znaleźli się i tacy, którzy zadeklarowali współpracę z KOWR.

– Przyjmuję, bo po pierwsze mam taką możliwość, a po drugie czas pokazać społeczeństwu, że biogazownie pomagają jeśli trzeba – mówił nam z dumą jeden z nich.

Kilku innych również dołącza do akcji.

Na stronie internetowej KOWR ukaże się lista podmiotów, którym będzie można dostarczyć chryzantemy, kwalifikowane jako bioodpady (rośliny zarówno cięte jak i doniczkowe). Po odebraniu chryzantem, odbiorca będzie zobowiązany do wystawienia potwierdzenia odbioru zawierającego liczbę odebranych roślin (na druku przygotowanym przez ARiMR).

Dane jakie zostaną ujęte na ww. liście będą obejmować: nazwę i adres siedziby przedsiębiorstwa oraz adres miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Czytaj „Rynek Biogazu” w internecie za darmo. Sprawdź poniżej:

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Autor: Beata Klimczak, Agnieszka Wiktorowicz
Źródło: KOWR, UPEBI
Zdjęcie: Pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE