Gdzie trafia dzisiaj białoruskie drewno? Jak podaje Biełaruskaja Lesnaja Gazeta Białoruska Powszechna Giełda Towarowa (BUCE) rozszerza geografię eksportu produktów z drewna. 

BUCE w swoim komunikacie prasowym podaje, że w pierwszym kwartale 2022 r. firmy z 26 krajów świata kupowały m.in. tarcicę i udziały na aukcjach giełd towarowych. Kluczowymi rynkami zbytu były kraje bałtyckie, Niemcy, Polska i Chiny. Stanowiły one prawie 90% całkowitej sprzedaży eksportowej (149 mln dol.).

Reklama

BUCE informuje, że obecnie rozszerzyła się tzw. geografia eksportu. W szczególności mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Szwajcarii dokonali pierwszych, znaczących transakcji zakupu białoruskiej tarcicy.

-Według wyników pierwszego kwartału fizyczne wolumeny sprzedaży eksportowej tarcicy sięgnęły 544 tys. m3, czyli o 18% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu pieniężnym sprzedaż wzrosła o 43% do 138 mln USD.  Wysoka dodatnia dynamika wynika ze znacznego wzrostu liczby oferentów w okresie styczeń – luty. Jednak w marcu, w związku z nałożeniem sankcji na białoruskie produkty drzewne, wolumen transakcji wyraźnie spadł.


Czytaj również: Kryzys energetyczny? Czas na biogaz i biometan!


Dlatego obecnie główne wysiłki skierowane są zarówno na rozwój nowych rynków, jak i rozszerzenie obecności w krajach, których udział w imporcie wyrobów z drewna był dotychczas znikomy. Poza Chinami, gdzie udało się już ponad 3-krotnie zwiększyć podaż tarcicy, perspektywiczny jest region Azji Zachodniej. Przede wszystkim są to Azerbejdżan, Gruzja, Izrael, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja. Wszystkie te kraje są gotowe do zwiększenia importu tarcicy z Białorusi. Na przykład tylko w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. ponad połowa zeszłorocznego wolumenu została już sprzedana do Azerbejdżanu – podał serwis prasowy BUCE.

Bardziej elastyczna polityka cenowa białoruskich producentów przyczyni się również do dywersyfikacji eksportu giełdowego wyrobów do obróbki drewna. Planuje się, że spadek notowań eksportowych zostanie zrekompensowany wzrostem wolumenów sprzedaży w ujęciu realnym – podaje serwis.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: BLG za Ministerstwem Leśnictwa Republiki Białorusi
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE