Białoruś wyrośnie na pelletową potęgę. Takie zadanie przed przedsiębiorstwami leśnymi postawił Witalij Drożża, minister leśnictwa Republiki Białorusi. Muszą tylko aktywniej działać na rynkach krajów azjatyckich i Europy.


REKLAMA

Reklama

Dywersyfikacja rynków sprzedaży i dotarcie do konsumentów końcowych – to jest zadanie, przed którym stoi dziś blok produkcyjny przemysłu drzewnego Republiki Białorusi. Kolejne spotkanie leśników z ministrem leśnictwa zakończyło się zwróceniem uwagi kierownictwa UE Bellesexport  na współpracę z partnerami zagranicznymi, w szczególności na kierunku azjatyckim. Zdaniem ministra W. Drożża trzeba go aktywować.

Wg ministra Chiny są jednym z najważniejszych partnerów dla instytucji leśnych. Pomimo że dziś główna część eksportu przypada na kraje europejskie, to jednak rynek chiński wykazuje znaczny wzrost.

Tylko w ciągu 10 miesięcy tego roku ChRL zakupiła produkty o wartości 7,5 mln USD. To 2,2 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


Sprawdź również: Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


Wzrostowi sprzedaży sprzyjało rozszerzenie warunków dostaw i wysyłka towarów koleją. Pozwoliło to na 2-krotne skrócenie czasu dostawy towaru.

Minister podkreślił, że szczególnie ważną role w eksporcie odegrać powinny pellety drzewne. Ich masową produkcję uruchomiono w tym roku. Na Białorusi powstało kilkanaście nowych zakładów produkujących pellet.

Równie ważną kwestią dla białoruskich producentów jest dostęp do konsumentów końcowych. To zadanie wskazywane jest już od jakiegoś czasu, jako priorytet dla branży. Są już sukcesy w tym kierunku, ale jest zbyt wcześnie, aby mówić o całkowitym rozwiązaniu problemu – zauważył minister.

 – Istnieją doniesienia, że ​​np. W Wielkiej Brytanii wyroby białoruskie są często sprzedawane w opakowaniach firm bałtyckich… Jednocześnie ze względu na ich wysoką jakość są tam bardzo poszukiwane. Powstaje pytanie: dlaczego sami tam nie popracujemy i nie odzyskamy części pieniędzy? – zauważył Witalij Drożża i zażądał zintensyfikowania prac w tym kierunku.

Wszystkie organizacje Ministerstwa Leśnictwa Republiki Białorusi eksportują towary i usługi do ponad 30 krajów.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło:  Serwis prasowy Ministerstwa Leśnictwa
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE