Białoruś – kraj dużych możliwości dla polskich przedsiębiorców. Polski biznes jest zainteresowany zwiększaniem zakupów białoruskiego drewna i pelletów poprzez możliwość bardziej aktywnego wykorzystania mechanizmu wymiany w eksporcie wiórów opałowych, pelletów i brykietów do Polski i innych krajów Unii Europejskiej.  To konkluzja międzynarodowego seminarium, które odbyło się 22 lipca 2019 r. w centralnym biurze Białoruskiej Uniwersalnej Giełdy Towarowej (BUCE).

W wydarzeniu organizowanym przez BUCE, Krajową Agencję Inwestycji i Prywatyzacji oraz polską firmę Biomass Media Group wzięli udział przedstawiciele koncernu Bellesbumprom, UE Bellesexport, białoruskiego oddziału Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, administracji Parku Przemysłowego „Wielki Kamień”, a także menedżerów 15 polskich firm zajmujących się energią i obróbką drewna.

Reklama

Sprawdź też: Biodiesel ze zużytego oleju kuchennego z importu?


Według Macieja Kosińskiego, członka zarządu Biomass Media Group i członka-założyciela Polskiej Rady Pelletu, produkty leśne produkowane na Białorusi są bardzo interesujące dla polskiego biznesu, a elektroniczne platformy BUCE upraszczają dostęp do białoruskiego rynku i zmniejszają związane z tym ryzyko.

 – Platforma wymiany jest rodzajem okna dla polskich firm, które chcą prowadzić działalność na Białorusi i na terytorium Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. My z kolei możemy zaoferować białoruskim eksporterom reprezentowanym na giełdzie, możliwość wejścia na rynek UE, gdzie koncentruje się efektywny popyt na biomasę, pellety i inne produkty przemysłu drzewnego. Moim zdaniem tak jest w przypadku, gdy obie strony korzystają ze współpracy – powiedział polski biznesmen.


Pellet w Magazynie Biomasa. Kliknij i sprawdź!


W związku z tym pełniący obowiązki prezesa zarządu BUCE Anatolij Zaretsky podkreślił, że rozwój interakcji z polskimi firmami zawsze był jednym z priorytetów strategii wymiany.

 – Obecnie Polska stanowi około 14 proc. całkowitego eksportu produktów z drewna za pośrednictwem giełdy. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobry wskaźnik, ale biorąc pod uwagę bliskość geograficzną i bliskie powiązania handlowe i gospodarcze, jestem pewien, że ilość transakcji dokonywanych przez polskich uczestników handlu może być znacznie większa. Wióry paliwowe, brykiety i pellety są towarami o dużej płynności, a jeśli strona polska jest zainteresowana ich regularnym pozyskiwaniem, jesteśmy gotowi udzielić niezbędnej pomocy – powiedział Anatolij Zaretsky.

Po seminarium członkowie polskiej delegacji prowadzili negocjacje B2B z białoruskimi przedsiębiorstwami i organizacjami, podczas których omawiali kwestie logistyki, rozliczeń, oceny jakości sprzedawanych produktów oraz współpracy inwestycyjnej. Podczas wizyty na Białorusi przedstawiciele polskich środowisk biznesowych odwiedzili także SOODS Export IOOO i Borisov Experimental Forestry GOLKHU, gdzie mieli okazję zapoznać się z technologią produkcji zrębków i tarcicy oraz ocenić jakość tego produktu.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Czytaj w internecie za darmo!

Oprac. Redakcja
Zdjęcia: Biomass Media Group

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE