Nawet kilkanaście miliardów złotych wynieść może wartość energii zakupionej w wyniku przyszłorocznej aukcji dla odnawialnych źródeł energii – wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W Ministerstwie Energii trwają prace nad przygotowaniem aukcji m.in. zatwierdzono już stosowny projekt rozporządzenia, który trafia do uzgodnień międzyresortowych.

Reklama

Przedstawicieli branży najbardziej interesuje polityka wobec OZE. Minister zapewnia, że płaszczyzny wsparcia dla odnawialnych źródeł energii koncentrować się będą w ten sposób, by uczynić energię odnawialną „bardziej przewidywalną”.

Wiele osób dostrzega w tym szczególne traktowanie dla takich sektorów, jak biomasa czy biogaz.

Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość przynajmniej aż do momentu, gdy projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii będzie dostępny dla szerokiego grona zainteresowanych. Na razie nie jest dostępne na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Minister Tchórzewski zapewnił jednak, że zasady przyszłorocznej aukcji, która ma „określić perspektywę na 10-15 lat”, dostępne będą na przełomie roku. Jeszcze w tym roku natomiast ME planuje przeprowadzenie pilotażowej aukcji skierowanej do inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Resort prawdopodobnie przeprowadzi także aukcję, która pozwoli na przesunięcie elektrowni biogazowych i małych elektrowni wodnych z systemu zielonych certyfikatów do nowego systemu wsparcia.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: Ministerstwo Energii

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE