Jeszcze w tym roku będą dwie nowelizacje ustawy o OZE? Takie działania zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Oprócz nowelizacji, z której projektem już można się zapoznać, Ministerstwo Energii deklaruje przygotowanie kolejnej. Ta ma zawierać regulacje dotyczące m.in. biometanu i repoweringu – informuje portal gramwzielone.pl.

ME przedstawiło już projekt nowelizacji ustawy o OZE, na który czekali przede wszystkim biogazownicy i potencjalni inwestorzy zainteresowani budową instalacji biogazowych.

Reklama

Zadaniem nowelizacji jest umożliwienie organizacji tegorocznych aukcji. Wsparciem z nich wynikającym jednak objęte mają zostać głównie farmy wiatrowe (ok. 2,5 GW) oraz mniejsze elektrownie fotowoltaiczne (ok. 750 MW).

– W odniesieniu do maksymalnego wolumenu energii elektrycznej, jaki może być sprzedany w drodze aukcji w roku 2019 jest on przedstawiony w projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (UD477). Projekt ten w dniach 28.02-7.03.2019 r. był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych – informuje Ministerstwo Energii.

W dniu 26.03.2019 r. odbyły się konferencje uzgodnieniowe z przedstawicielami resortów oraz partnerów społecznych. Ministerstwo Energii planuje w najbliższych dniach pilne skierowanie ww. projektu do dalszych prac rządowych oraz parlamentarnych. To umożliwi uchwalenie ustawy i przeprowadzenie aukcji jeszcze w II i III kwartale tego roku.

– Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie cen referencyjnych, które obowiązywać będą w aukcjach na 2019 r. jest na finalnym etapie procedowania. Jeszcze w tym miesiącu powinien zostać podpisany i przekazany do ogłoszenia – poinformował Magazyn Biomasa przedstawiciel zespołu prasowego ME.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że ta nowelizacja zostanie uchwalona do czerwca – informuje portal gramwzielone.pl.

Natomiast zakontraktowane w aukcjach 2019 r. wolumeny energii pokryją brakujące ilości zielonej energii w kontekście realizacji krajowego celu OZE na rok 2020.

Wiceminister dodał też, że prawdopodobnie jeszcze do końca roku powstać ma kolejny projekt nowelizacji ustawy o OZE. Mają się w nim znaleźć zapisy dotyczące zielonych certyfikatów, produkcji energii odnawialnej w kogeneracji i z wykorzystaniem biometanu, a także kwestie związane z tzw. repoweringiem – wymianą zużytych maszyn na nowe.

Źródło: gramwzielone.pl

Zdjęcie: me.gov.pl

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE