Autopay i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zabiera Polaków w podróż „Autostradą do elektromobilności”. Od 18 czerwca  samochody elektryczne mogą jeździć po płatnych odcinkach dróg za darmo.

Kampania eletromobilni.pl i „Autostrada do elektrmobilności”

Autopay to stworzona w 2019 r. aplikacja do szybkich płatności, którą zapłacimy za przejazdy autostradami w Polsce, jak również za myjnie i parkingi. Operator Autopay działa także aktywnie na rzecz promocji aut elektrycznych. Wraz z  Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych i Krajowym Ośrodkiem Zmian Klimatu przygotował akcję „Autostrada do elektromobilności”. Akcja prowadzona w ramach kampanii elektromobilni.pl ma na celu wsparcie rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W konsekwencji przyczyni się to do znaczącego ograniczenia śladu węglowego sektora transportu.

Reklama

Elektryki autostradą za darmo

Od 18 czerwca do 18 października, dzięki kampanii elektormobilni.pl, użytkownicy pojazdów elektrycznych, mogą za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad A1 – z Torunia do Gdańska i A4 – z  Katowic do Krakowa. Dzięki temu jadąc nad morze i z powrotem możemy zaoszczędzić 60 zł, po wycieczce drogą A4 w portfelu zostanie nam prawie 50 zł.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kierowców pojazdów elektrycznych, którzy świadomie, w trosce o klimat, wybierają zeroemisyjne środki transportu. Ich pasja i oddanie sprawie zostało w tym projekcie docenione. Korzyść odniesiemy jednak wszyscy, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Szacujemy, że akcja przyczyni się do zmniejszenia emisji tysięcy ton CO2 do atmosfery – mówi Miłosz Kurzawski, członek zarządu Autopay Mobility.


Czytaj też: Podróż koleją coraz bardziej zielona. PKP Intercity informuje o śladzie węglowym


Co zrobić, żeby nie płacić?

Podstawowym warunkiem bezpłatnych przejazdów na wyznaczonych odcinakach autostrad jest posiadanie w pełni elektrycznego auta. Poza tym trzeba wykonać jeszcze kilka kroków, by cieszyć się darmową jazdą. Po pierwsze należy zarejestrować się w  EV Klub Polska, a następnie zalogować się w aplikacji Autopay i uzupełnić dane pojazdu.

„Autostrada do elektromobilności a redukcja emisji CO2

Czy zainaugurowana 18 czerwca akcja przyniosła oczekiwane efekty w aspekcie środowiskowym, organizatorzy sprowadzą po zakończeniu pilotażowego okresu jej trwania. Od tych analiz zapewne zleżeć będzie przyszłość  „Autostrady do elektromobilności” . Jak pokazują przykłady z innych krajów, to może się udać i przynieść pozytywne rezultaty w zakresie redukcji emisji CO2.

– W naszym systemie zarejestrowanych jest pół miliona pojazdów, które generują tysiące ton CO2. Akcja ma zmniejszyć emisję z przejazdów autostradami i pokazać, że EV to nie tylko rozwiązanie miejskie, ale także w trasę, mając do dyspozycji stale rosnące zasięgi. Promocja tego środka transportu to podstawa w walce o klimat – dodaje Miłosz Kurzawski.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: PSPA, Autopay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE